Kategorie Projekty handicapu, vítěz: Zajíček na koni

Zajíček na koni má prostě rád všechny děti

Mazlit se s koňmi, jezdit na nich v přírodě, zpívat, malovat a účastnit se letních i zimních táborů – to nabízí handicapovaným dětem a jejich rodičům, občanské dobrovolnické sdružení Zajíček na koni. Impulzem pro jeho vznik bylo, že se jeho zakladatelka Markéta Šulcová snažila před lety pomoci své mladší handicapované sestře Marušce, a posadila ji na koně …

Markéta Šulcová: Zajíček na koni vznikl téměř na zelené louce v roce 2004. Malá Maruška – autistka s Dawnovým syndromem –  neuměla ještě chodit a bylo potřeba zpevnit její nožky tak, aby se na ně mohla postavit. Naše maminka tehdy zjistila, že nejlepší jsou pro tuto práci koníci. Vozily jsme tedy s maminkou, sestrou Verunkou a  kamarádkou Helenkou sestřičku Marušku na koníku na jedné louce u Šestajovic u Prahy – a začali přicházet lidé se svými dětmi s handicapy, zda bychom nesvezly i jejich dítě.

Tak vlastně padlo rozhodnutí založit organizaci, která by hipoterapií pomáhala mentálně postiženým dětem. Projít pak byrokratickou mašinérií nebylo jednoduché, ovšem stálo to za to. A název Zajíček na koni vznikl spontánně, protože děti na koních vypadali jako malí vystrašení zajíčci. Původně to byl jen pracovní název, ale všem se zalíbil – tak při něm i zůstalo.“

Jezdit na koních je zde umožněno i „zajíčkům“ ze sociálně slabých rodin, protože podle Markéty Šulcové je „znevýhodněné“ každé dítě, které nemůže žít tzv. normálním způsobem. A kombinace zdravých i handicapovaných dětí je velkou předností, protože napomáhá vzájemné integraci. Zajíček na koni má prostě rád všechny děti.

Jak vznikl projekt Kavárna

Když od založení „Zajíčka“ uběhlo několik let, a z dětí se stali dospělí, společnost se snažila najít pro ně uplatnění na pracovním trhu. Tak vznikl v roce 2011 další projekt – Kavárna. Klienti s handicapem nejprve pracovali v hostitelských kavárnách, ale 3. června 2015 byl po velkém úsilí v krásných prostorech na Praze 2 v Podskalské ulici položen „základní kámen“ Café Adastra.

Zaměstnanci s handicapem pracují v kuchyni, za barem a obsluhují. Najdete mezi nimi klienty organizace Zajíček na koni o.p.s. a žáky spolupracujících speciálních škol Střední technické učiliště Zelený Pruh, Odborné učiliště Vyšehrad a další.

V kavárně se mimo jiné nachází klavír a další hudební nástroje, na které si každý „hudebník“ může zahrát, a tím podpořit příjemnou atmosféru. K té přispívají i pravidelné klavírní večery. Pro každého, kdo nevládne hudebním talentem, je tu rozsáhlá knihovna a příjemné čtecí koutky vybudované ve výlohách kavárny. Je zde i velké plátno, projektor a další technika.

Pro děti je tu připraven malý dětský koutek a samozřejmostí je i možnost bezplatného připojení k WIFI.

Nikdy není možno pomoci všem,

ale můžeme se o to snažit

Markéta Šulcová: „Našich akcí se účastní i rodiče (případně další příbuzní), protože odloučení by bylo pro většinu dětí stresující. Spolu s dobrovolníky pomáhají s organizací, dopravou a vším potřebným. Všichni pracují rádi a s láskou. Část táborového programu je určena také matkám a otcům, které to s postiženým dítětem nemají lehké. Jejich život je těžký, ale nestěžují si. Spíše mají zájem o výměnu zkušeností.“

V nabídce obecně prospěšné společnosti jsou letní a zimní tábory, organizace kulturních, společenských, sportovních akcí se zaměřením na problematiku znevýhodněných osob, programy na podporu dobrovolnictví, práce s rodinou (obtížné situace v rodině, konflikty v rodině, rodiny se specifickými potřebami, poradenství a vzdělávání), nebo zaměstnávání osob s handicapem a jejich začleňování do společnosti.

Markéta Šulcová: „V našem poslání nám pomáhá mnoho sponzorů a mnoho dobrovolníků, bez nich by naše práce nešla.

Zajíček na koni je organizace skvělého pracovního týmu s vysokým nasazením a něčím, co dělá naši práci tak super – opravdu individuálním přístupem ke každému klientovi.

Všechny naše projekty mají za cíl být dosažitelné znevýhodněným dětem a dospělým (bez rozdílu handicapu)  a pomáhat jim lépe žít v jejich těžké situaci. Nikdy není možno pomoci všem, ale můžeme se o to snažit.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *