Kategorie Projekty handicapu, vítěz: spolek Trend vozíčkářů Olomouc

Spolek Trend vozíčkářů Olomouc: akce, atrakce i rekordy

Spolek Trend vozíčkářů Olomouc byl založen v roce 1994 přímo lidmi na invalidním vozíku a je jedním z největších poskytovatelů komplexních sociálních služeb v Olomouckém kraji. Především jde o služby osobní asistence pro ty nejtíže handicapované, služby sociální rehabilitace, služby odborné poradny (oblast sexuality, odstraňování bariér a psychologická poradna), volnočasové aktivity nebo také zaměstnáváme osoby s handicapem v rámci sociálního podnikání.

Zasukované tkaničky

Během roku zapojujeme naše klienty do nejrůznějších aktivit, ať už sportovních nebo kulturních, a pořádáme pro ně nejrůznější akce. Ty také Spolek Trend vozíčkářů pořádá pro širokou veřejnost – např. Sbírka Zasukované tkaničky s benefičními koncerty, sportovně-kulturně-osvětová akce Olomoucká štafeta na vozíku nebo Vánoční benefiční koncert.

Sbírka Zasukované tkaničky probíhá již od roku 2003 a v letošním roce uspořádáme její jubilejní 20. ročník s třídenním kulturním programem. Každoročně probíhala v Olomouci ve dvou etapách – dvoudenní jarní a jednodenní podzimní, avšak restrikce a nařízení proti šíření koronaviru způsobily, že jsme poslední tři ročníky uspořádali sbírku ve třech dnech najednou, v září. V roce 2020 tak proběhlo ve třech dnech hned 15 unikátních koncertů na dvou scénách, loni jsme sbírku uspořádali také v Praze s benefičními koncerty na lodi. Cílem sbírky je shromažďování finančních prostředků na dofinancování služeb pro handicapované spoluobčany, především služeb osobní asistence. Symbolem sbírky je pár zasukovaných tkaniček, které veřejnost obdrží jako talisman za dobrovolný příspěvek do kasičky. Naši dobrovolníci z řad asistentů, vozíčkářů, studentů nebo známých osobností každoročně zaplaví ulice města Olomouce a s úsměvem rozdávají zasukované tkaničky kolemjdoucím. Do programu benefičních koncertů taktéž zapojujeme umělce s handicapem, a jak již bylo uvedeno, i naši klienti se rádi zapojují do oslovování veřejnosti, výběru do kasiček či moderování. V uplynulých ročnících nás podpořili umělci jako například kapela Premier, bubenická show Jumping Drums, zpěvačka Alžběta Kolečkářová, zpěvák Jakub Moulis, vítěz SuperStar Zbyněk Drda, zpěvačka Ilona Csáková nebo zpěvačka Kateřina Marie Tichá s kapelou Bandjeez.

Olomoucká štafeta na vozíku

je sportovně-kulturně osvětovou kultovní akcí již od roku 2013 a 17. června 2022 jsme uspořádali její jubilejní desátý ročník s kulturním programem pro celou rodinu a speciálními hosty. Štafetu tradičně pořádáme v předvečer Mattoni 1/2Maratonu Olomouc (vyjma ročníků 2020 a 2020) a spojujeme tak na jedné trati svět handicapovaných osob se světem zdravých lidí. Cílem Olomoucké štafety na vozíku je přiblížit široké veřejnosti problematiku osob s tělesným handicapem. Každý, kdo absolvuje naši trať, si může vyzkoušet, jaký je pohled na svět z mechanického vozíku a jaká námaha a obtíže jsou s jízdou spojeny. Jedna trať, dva světy, to je naše motto! První ročníky probíhala akce rovných 24 hodin, poslední ročníky se však osvědčilo zkrátit akci na pouhých 12 hodin. V roce 2017 zaznamenala Olomoucká štafeta na vozíku absolutní návštěvnický rekord, kdy se jízdy na mechanickém vozíku zúčastnilo přesně 736 jezdců.

Velice zajímavých akcí

se zúčastnili naši klienti během uplynulých let. Za zmínku stojí třeba paragliding v roce 2014, kde se odvážlivci Michal Koutný a Milan Langer vrhli s instruktorem do oblak.

Jeden ze spoluzakladatelů Spolku Milan Langer se v roce 2019 vydal s přáteli na svou životní pouť z Olomouce do Santiaga di Compostela. Projekt byl nazván Poutí k sobě a šlo o 3500 km dlouhou cestu, kterou měla jít tato partička odvážlivců 6 měsíců. Začínali v Olomouci koncem března a došli v červenci do jižní Francie, kde bohužel Milan vyčerpáním kolabuje a o pár dnů později v nemocnici umírá. Celá jeho cesta však nese obrovskou symboliku a poselství a ukazuje všem osobám s tělesným handicapem, že nic není nemožné.

Stále rostoucí komunita

Roku 2020 zasáhla naši neziskovou organizaci, jako ostatně všechny v zemi, pandemie koronaviru a s ní spojená omezení. Nepřestávali jsme doufat, že organizaci udržíme alespoň v částečném chodu a že bude v našich silách být zde stále pro naše klienty. Vše jsme naopak vzali jako jednu velkou výzvu. I když jsme se nemohli scházet osobně, naše šikovné sociální pracovnice zachovaly aktivity sociální rehabilitace a volnočasové aktivity pro klienty v online formě. To se setkalo s velkým ohlasem. Vyslechli jsme si i od médií a ostatních organizací, že jsme jednou z mála neziskovek v České republice, které tímto stylem stále fungují. Naši klienti si pochvalovali, že se mohli opět po letech setkat se starými známými, kteří se třeba odstěhovali z Olomouce.

Kvůli odloženému termínu ½Maratonu Olomouc jsme také na vlastní pěst a v rekordním čase tří týdnů nachystali a zrealizovali organizaci tradiční Olomoucké štafety na vozíku. Tento proces za normálních okolností trvá kolem 4 měsíců.

Spolek se rok od roku těší velké podpoře umělců, sportovců a známých osobností a vytváří tak stále se rozrůstající komunitu pro klienty s handicapem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *