Rekordy a novinky hudebního festivalu Colours of Ostrava 2019

Mezinárodní  hudební festival Colours of Ostrava 2019 oslavil „plnoletost“ – osmnácté narozeniny – ve velkém stylu. Ve dnech 17. až 20. července se v industriálním prostoru Dolních Vítkovic sešly desítky tisíc fanoušků, pro které byl připraven nabitý program dokonce se světovými legendami, jako třeba The Cure nebo Florence + The Machine.

Program se uskutečnil na 24 otevřených i krytých scénách. A vedle koncertů více než 120 zahraničních i domácích kapel se konaly také diskuse, tvůrčí dílny, divadelní představení, promítání filmů, výtvarné instalace a další aktivity.

Festival Colours of Ostrava navíc zaznamenal další rekord: letos na něj dorazilo historicky nejvíce dětí ve věku do 15 let. V areálu Dolních Vítkovic se jich během čtyřdenního hudebního svátku bavilo více než 4600. „Nárůst počtu dětí si vysvětlujeme hlavně poklidnou atmosférou. Rodiče je k nám berou i proto, že je o děti dobře postaráno,“ říká mluvčí festivalu Jiří Sedlák. „Máme velkou dětskou scénu, kde je rovněž zabezpečeno hlídání a pracujeme na tom, aby se program pro děti či celé rodiny zlepšoval.“

Doplnil, že festival od středy navštívilo i více než 1000 držitelů průkazů ZTP a ZTP/P.

V sobotu pak dorazila také tisícovka seniorů, kteří už tradičně mají poslední festivalový den vstup zdarma. „Na zdárném chodu festivalu se podílí okolo 6000 lidí,“ dodal Jiří Sedlák.

„Když vás něco baví, tak k tomu máte sílu i energii, protože děláte svou práci s vášní. To je velice důležité a to už věděl Leonardo da Vinci. Když máte touhu objevovat a díváte se na svět očima užaslýma, pak vás to nemůže přestat bavit,“ říká zakladatelka, majitelka a dramaturgyně festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová. „Letos bylo v programu na 30 zahraničních kapel, které nikdy v České republice nevystupovaly, takže je to opravdu o hledání. Nemohli jste je zahlédnout v žádném z klubů. Colours of Ostrava se snaží nosit nové, moderní trendy a vytvářet pro lidi otevřený svět. Totéž platí pro Meltingpot – na ten můžeme být pyšní, protože je zcela určitě největší konferencí v České republice. Má tu skromnost, že je v pozadí „velkého bratra“ Colours of Ostrava, ale to neznamená, že není zcela výjimečný.“

Letošní novinkou byla rovněž The Big Bang Stage, scéna věnující se popularizaci částicové fyziky. Návštěvníci tam diskutovali s předními vědci organizace CERN a dalších spřátelených institucí.

A v diskusním fóru Meltingpot mimo jiné zazářila Pocta českému para hokeji: hodinová debata s českými parahokejisty, která skončila dlouhotrvajícím aplausem. „Členové týmu si přáli zazpívat svou hymnu na festivalu a my jsme jim to přání rádi splnili,“ dodává Zlata Holušová.

                                                                                    (di)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *