Hudební festival Colours of Ostrava má zvuk i v Evropě

„Počasí nás potrápilo, ale zase ne tak hodně. Lidé byli skvělí a taky výborně vybavení, koncerty si užívali i v dešti,“ konstatovala Zlata Holušová, ředitelka jednoho z největších hudebních festivalů v České republice i Evropě. Na jednadvaceti scénách v industriálním areálu Dolních Vítkovic nabídl festival Colours of Ostrava 2018 během čtyř dnů přes 350 programových bodů.

Na Colours of Ostrava tak celkově vystoupilo 80 zahraničních a 61 českých i slovenských kapel a hudebníků mnoha žánrů – od elektroniky, přes world music, rock, pop, soul až po jazz a alternativu. Zahraniční interpreti přijeli z 35 zemí celého světa: například z Austrálie a Nového Zélandu, Jižní Koreje, Číny, Íránu, Kolumbie, Kuby, Jamajky, Tuniska, Alžírska, Mali, Senegalu, Ghany, Pobřeží slonoviny, Jemenu, Mosambiku, Jihoafrické republiky, Turecka, ale i z Islandu, Norska, Francie, Španělska, USA, Velké Británie, Kanady a dalších států.

Jako součást festivalu Colours of Ostrava proběhlo (již potřetí) mezinárodní diskusní fórum Meltingpot. V jeho rámci se na osmi tematických scénách představilo více než 180 řečníků z 25 zemí celého světa. Jednalo se o osobnosti mnoha oborů – od politiky, přes kulturu, vědu, vzdělání, cestování, nebo ekonomii, až po osobní rozvoj. Byli mezi nimi i spisovatel Michel Faber, autor knihy Hygge Meik Wiking, “futuristický mnich” Bruno Marion, nebo dcera Sira Nicolase Wintona, terapeutka Barbara Winton.

V programové nabídce festivalu byla také divadla (například Jaroslav Dušek – Čtyři dohody, Cirk La Putyka, nebo Divadlo Bolka Polívky), workshopy a filmy, nebo Design zóna s tvorbou z oblasti módy a výtvarného umění. V “industriální” vinárně v betonovém bunkru hrály k vínu cimbálovky.

Co se týká novinek, pozadu nezůstal ani projekt Colours bez bariér, který již osm let zajišťuje návštěvníkům se zdravotním znevýhodněním nadstandardní servis, aby si mohli bez překážek užívat fetival. Zajímavé služby mohli využít lidé se zrakovým a sluchovým postižením. Mezi novinky patřila například praktická příručka v Braillově písmu, hmatový plán areálu, či speciální přenosný 3D model auly Gong pro nevidomé.
Na fóru Meltingpot pak vystoupila přední tlumočnice do znakového jazyka Amber Galloway Gallego, která tlumočila i část koncertů Kensington, Jessie J a Joss Stone.

Jiří Sedlák, mluvčí Colours of Ostrava: „Rozpočet festivalu je přibližně 130 milionů korun a snažíme se, aby byl vyrovnaný. Pořádání festivalu je totiž velmi nevyzpytatelné podnikání – neovlivníte počasí, ani to, jaké kapely budou ve vašem termínu v Evropě. Na festival zároveň chodí obrovské množství návštěvníků a každý může mít jiné „hudební chutě“. Často je to tedy tak, že co návštěvník, to jiný názor. Vyřešit to můžeme pouze tím, že nabízíme obrovskou šíři programu – od komerčně úspěšných jmen až po fajnšmekrovské lahůdky. Všem kapelám a hudebníkům však musí být společné, že si za nimi stojíme, že děláme svoji dramaturgii. Tedy že daná kapela nabídne zajímavou hudbu a má přidanou hodnotu pro návštěvníka.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *