Kategorie Projekty handicapu, vítěz: Radim Kozlovský

Zlatá medaile z mistrovství světa pro rybáře na vozíčku

Mistrem světa v plavané handicapovaných rybářů se v loňském roce stal Radim Kozlovský z Třince. Plavaná je jednou ze základních technik lovu ryb na udici. Je považována za královskou disciplínu a spočívá v umístění (nebo vedení) přirozené nástrahy v libovolné hloubce od hladiny až po dno.

Ve dvoudenním klání, jež se konalo v Itálii, usilovalo o medaili čtyřicet závodníků z deseti států. Radim Kozlovský, který je vozíčkářem, ulovil ve dvou kolech největší počet sumců s nejvyšší hmotností. „V plavané jde o jemné rybaření, až uměleckou práci. Ryba nemá ani ponětí, že je na ni přichystaná nástraha,“ vysvětluje a dodává: „Ze zlata mám velkou radost. Už mám z MS dvě bramborové medaile, bronzovou i stříbrnou, ale zlatá v mé sbírce chyběla.“

Dosud největším úspěchem byla pro Radima Kozlovského stříbrná medaile, kterou získal na MS ve Francii v roce 2011. „Na mistrovství světa se většinou chytá větší množství drobných ryb, stejně jako loni v Chorvatsku, kde jsme chytali malé sumečky americké. Letos se proslýchalo, že půjde opět o rychlostní chytání malých ryb. Nakonec ale informace, které k nám prosákly, byly takové, že to bude o velkých rybách – kaprech a sumcích, kteří budou vážit až šest kilo. A potvrdilo se to, v českém týmu jsme na takovou taktiku vsadili,“ přibližuje vítěz.

Závodníci nejdříve čtyři dny na místě trénovali. Zjišťovali při tom, jaké jsou ve vodě ryby, a podle toho si určili taktiku. „Zvolili jsme na plavanou nezvykle pevné sestavy. „Sumci jsou silní, kolem bylo rákosí a mohlo se stát, že by se utrhli a zmizeli v něm,“ popsal Radim Kozlovský, jenž těsně před koncem závodů o jednoho sumce přišel. „Stalo se to v poslední minutě. Byl mohutný, bylo málo času, tak jsem silně zatáhl a zlomil prut. V tu chvíli jsem myslel, že jsem o medailovou pozici přišel, že mi ulovené ryby váhově nebudou stačit. Ale on ten sumec nakonec ani nebyl potřeba,“ konstatoval vozíčkář, jenž soutěží i mezi zdravými rybáři ve druhé lize a jeho přáním je postoupit do ligy první.

„Na závodech se samozřejmě neobejdu bez asistenta. Doma se však vypravuji k vodě většinou sám, a třeba v noci – potíž je akorát v nedostatku míst, kam mohu s vozíkem dojet.“ Že by mu mohla podjet kolečka a on by se ocitl bezradný ve vodě, to si nepřipouští. (Rybářské družstvo z České republiky se jako celek umístilo v Itálii na čtvrté příčce.)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *