Kategorie Pečující v handicapu, vítěz: Alena Kosmáková

Nominuji Alenu Kosmákovou,

maminku pečující již osmnáct let o těžce handicapovaná trojčata. Pro své okolí, a zejména pro přátele z řad pečujících, je úžasná hlavně tím, jak tuhle svízelnou roli zvládá. Kromě kluků Vojty, Oldy a Davida, podporuje i svoji nejstarší dceru Katku při studiu.

Svou náročnou péči se snaží brát s nadhledem, přesto na ní mnohdy vidíme, s jakou tíží na ni některé chvíle dopadají. Kluci jsou již dospělí. Školní docházku již ukončili a velmi těžko se podaří umístit všechny tři do stacionáře. Alena zůstala se syny doma, s péčí jí chvílemi dopomáhá rodina a placení asistenti.

Všichni tři kluci jsou odkázáni na celodenní i celonoční péči (mají rozdílný spánkový rytmus). Více o nich na webových stránkách www.trojcata-kolackovi.cz.

Navzdory takto náročné péči Alena pomáhá i druhým. S podporou přátel založila neziskovou organizaci Společnou cestou s námi z.ú. www.spolecnoucestou.cz. Prvotním záměrem bylo zbudování prostoru pro život pro rodiny pečující o své handicapované děti, které odrostly a pečující stále více potřebují s péči pomoci. Prosazení takového typu bydlení je v našem sociálním systému velmi náročné.

Své síly zaměřila nezisková organizace hlavně na okamžitou pomoc potřebným rodinám. S velkým úspěchem pořádá charitativní akce a pomáhá získávat finance pro pomoc lidem s handicapem nebo se sociálními problémy.

Velké poděkování patří Aleně i za organizování společných setkání pečujících rodin a jejich přátel. Zde máme možnost poznat další přátele, být si vzájemně oporou, poradit si. Dokazuje nám to, jak je důležité se neuzavírat a pokusit se bojovat se svými trápeními společně.

Hana Svobodová a kolektiv pečujících maminek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *