Růžena Mašková: O potvoře chřipce, Velikonocích, zahřívacích šuplíčcích a rohlíku na závěr

Po mnoha letech nám zima dalo o sobě pořádně vědět – mimochodem, nedá mi to, aby si trochu nerýpla do strašáků s globálním oteplováním: zmlkli, jako když utne. Ono, v mrazech pod mínus dvacet stupňů se o oteplování fakt těžko hovoří…

Ale ruku v ruce s pořádnou zimou se v několika vlnách rozjela také chřipková epidemie a vzala si i svou daň na životech. Ne že bych takové případy neznala už z dřívějška, kdy po těžkém zánětu srdečního svalu byl člověk do dvou dnů mrtev, jenže desítky životů, především seniorů, na úkor chřipky, to v české kotlině opravdu není běžným jevem. Zdravotníci radí nechat se očkovat, ovšem to není všemocné. Tady je zapotřebí i vlastní iniciativa k podpoře imunity: rozumné otužování, strava, spánek, odpočinek, bylinkové čaje, stejně jako vyhýbat se prostředí, v němž se šíří kapénkové infekce. A co je taky důležité, nenechat se psychicky deptat. Samotná potvora chřipka totiž mnohdy nebývá pro seniory a handicapované lidi tak zlá, jako následné komplikace – problémy s ledvinami, zápaly plic a podobně. Dovolím si proto ještě připomenout jeden sympatický lék z receptáře našich babiček. Jde o čaj s mlékem, medem a slivovičkou, případně s rumem.

V letošní zimě jsem si také zavzpomínala na své mládí, kdy to, že v zimě mrzne, jsme považovali za normální a chodili jsme bruslit a stavět sněhuláky. Vyrůstala jsem v Lipníku nad Bečvou, a když jsme lyžovali, tak ne jako dneska – co nejrychleji dolů a pak se honem nechat vyvézt nahoru. Šlepry nebyly, takže my si museli kopec pěkně vyšlapat a o to více jsme pak vychutnávali jízdu v serpentinách. Ostatně, nebyly ani tablety, notebooky a jiná elektronika, tak se více sportovalo a společensky žilo.

Co nevidět tady máme největší křesťanské svátky – Velikonoce – sluší se tedy říci i k nim pár slov. Pojem křesťan souvisí se slovem po-kristěn, což znamená „jdoucí cestou po Kristu“. Skuteční křesťané vědí, že bez Ježíše Krista by vykoupení lidstva nebylo realizováno, ale i ateisté mají v čase Velikonoc důvod k radosti. Vždyť jsou to zároveň svátky jara, vše se otepluje, začíná růst a kvést, dny se prodlužují, sluníčka přibývá, celá příroda ožívá. Takže je mnoho důvodů k tomu, abychom si neškodili vysedáváním před televizí, rozhýbali se, zašli na procházky a vnímali krásu kolem nás. Většinou jsme k této kráse slepí, zkusme tedy pořádně otevřít oči, mysl a srdce a uvědomme si v přírodě, jak je svět krásný.

Ono to bude mít i další efekt. Lidé vnímající krásu se lépe chovají jak sami k sobě, tak i k druhým. Navíc zima je přece jen obdobím chmurnějším, zatímco jaro rozsvěcuje. Naštěstí u nás nemáme žádné válečné konflikty, ale všimněte si, že zlým skutkům věnujeme obvykle více pozornosti a na to pěkné pak zapomínáme. Je opravdu lepší to obrátit – a je to v moci každého člověka. Například nedávno bylo v Ostravě mistrovství Evropy v krasobruslení a po každé, když si vzpomenu na ty úžasně propracované figury a výkony, potěší mě to. Včetně toho, že i organizace a chování všech lidí tam bylo na vysoké úrovni. A přestože zmíněné výkony mohutně převýšily vše, co krasobruslaři předváděli třeba před dvaceti lety, možnosti lidského organismu se za tu dobu nijak markantně nezměnily… Doporučuji každému, ať si v paměti vytvoří pár takových „zahřívacích šuplíčků“.

No a na závěr ještě z jiného soudku: pořád stoupá počet žen na záchytce. Zároveň jsou čím dál agresivnější. A v této souvislosti musím dodat, že muži se umí zachovat jako džentlmeni. Svědčí o tom případ, kdy muž byl vážně zraněn a navzdory tomu se snažil to zamaskovat. Popíjeli spolu a skončilo to tím, že žena zavolala rychlou: muž krvácel z břicha po dvou bodných ranách nožem. Ještě v noci musel být operován a lékaři jednoznačně konstatovali, že takové zranění si nemohl způsobit sám. Muže se podařilo zachránit, ovšem při objasňování pak tvrdil, že si chtěl v noci ukrojit chleba, a jak se mu ruka třásla, tak…

Od té doby mám pro každého jednu dobrou radu. Budete-li mít v noci hlad a bude-li se vám třást ruka, vezměte si raději rohlík.

(di)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *