Vozíčkáři vítáni aneb Zlaté české ručičky v Pelhřimově bez bariér
Máte kamaráda na vozíčku či babičku, která chodí jen o berlích? Vybrat pro pohybově handicapovaného člověka výlet není vždy jednoduché – mnohé historické objekty jsou památkově chráněny, jinak než po příkrých schodech se do nich nedostanete a pro návštěvníka s pohybovým omezením jsou v podstatě nedostupné.
Ovšem expozice Zlaté české ručičky Pelhřimov patří k atraktivním turistickým cílům, které jsou bez problémů dostupné i vozíčkářům. Naleznete ji na Nábřeží rekordů a kuriozit v Domě dobrých dnů. Bezbariérovost je zajištěna prostorným výtahem, který bez problémů vyjíždí do jednotlivých pater. Základ expozice tvoří unikátní kolekce více než 90 objektů vyrobených ze zápalek. Součástí jsou např. funkční hudební nástroje, ale najdete zde i vyšívanou mapu Evropy, sochy vyřezávané motorovou pilou, nejmenší zlatou klec v ČR a mnoho dalších neobvyklých výtvorů šikovných rukou. Muzeum je ideálním turistickým cílem pro rodinné výlety s dětmi i hromadné zájezdy. Návštěvu lze předem objednat na emailu muzeum@dobryden.cz , přehled otevírací doby a ceník vstupného naleznete na adrese:
https://www.dobryden.cz/muzeum-rekordu-kuriozit-pelhrimov/
Není bez zajímavosti, že handicapovaní mají svou samostatnou kapitolu i v České knize rekordů (a její anglické mutaci). Jejich nezlomnou vůli vedoucí k neuvěřitelným výkonům nezbývá než obdivovat.
Takže držíme palce všem, co mají „o kolečko víc“ a přejeme jim hodně dobrých dnů.
Ing. Josef Vaněk
(jménem Agentury Dobrý den)
Vozíčkář Jiří Mára, který v letech 2007 – 2011 společně se svým otcem uskutečnil expedice na všechny obydlené světadíly. O každé cestě napsali knihu a vyprodukovali dokumentární film.
Slanění Nuselského mostu na invalidním vozíku. Občanské sdružení Tap umožnilo v rámci festivalu „Pojď dál“ celkem třinácti handicapovaným i „zdravým“ lidem slanit na speciálním invalidním vozíku z Nuselského mostu z výšky 50 m. Klobouk dolů před účastníky i organizátory.