Kvíz: neuvěřitelné výkony člověka

1/ Jaká je největší naměřená rychlost, kterou se člověk dokázal kdy pomocí vlastních sil pohybovat?

a) Sprinter Usain Bolt při běhu na sto metrů dokázal vyvinout neuvěřitelnou rychlost 44,72 km/h.

b) Nešlo o sportovce, ale o kanadského hasiče Johna Pratha, kterému byla při cvičném zásahu při běhu k ohni naměřena rychlost 46 km/h. Zajímavostí je, že Prath navíc táhl rozvinutou hasičskou hadici.

c) Afričan Kuombo Toka trénoval na olympiádu způsobem, že závodil s africkou zvěří. Při neoficiálním měření se jeho rychlost blížila 43 km/h. Toka se nikdy na olympiádu nenominoval.

 

2/ Netradičním sportem je nádechové potápění (freediving). Současný světový rekord (2012) při klidovém zadržování dechu pod vodní hladinou drží Tom Sietas, který na jediný nádech dokázal vydržet ohromujících 22:22 min.

a) Jde o setrvání člověka pod vodou na jeden jediný nádech, a to povinně ve stojaté vodě. Především je podle pravidel nutné, aby byla potopená celá hlava, jinak je pokus neplatný.

b) Jde o setrvání člověka pod vodou na jeden jediný nádech. Rozhodčí zajišťují, aby bylo zachováno pravidlo nevydechování bublin. Rozhodčí proto musejí vydržet ještě o něco déle pod vodou, než freediver sám.

c) Jde o setrvání člověka pod vodou na jeden jediný nádech, rozlišují se dvě kategorie – statická apnea (splývání freedivera na hladině) a dynamická apnea (potápění spojené s pláváním bez/s ploutvemi).

 

3/ Ultramaraton je běh delší než výše zmíněných čtyřicet dva kilometrů. Běhají se buď vytyčené trasy na čas, nebo je dán určitý čas, ve kterém se běžec snaží zdolat co nejdelší trať. Obvyklé délky jsou násobky délek maratónů 50, 100 km (případně mil), ale najdou se i závody přesahující hranici 1000 km.

a) Je neznámým faktem, že největším vytrvalostním běžcem všech dob je český velikán Jára Cimrman. Ten prostřednictvím běhání čerpal inspiraci pro své převratné myšlenky. Běh, který umožňuje duševní pohodu a soustředěnost, Cimrman zkombinoval s metodami koncentrace mysli a těla, používanými v indické józe. Běhal velmi úsporným stylem, hluboce dýchal a jeho obličej připomínal zdánlivě spícího jógína. Tento způsob běhu nazýval jóging.

b) Za světového rekordmana je považován Serge Girard, který v jednom roce (2009-2010, 365 dnů) zaběhnul vzdálenost 27011 km.

c) Role Forresta Gumpa ze stejnojmenného oscarového filmu byla inspirována skutečným příběhem muže z americké Alabamy, jež je považován za světového běžeckého vytrvalce. Běhal tam a zpět od Atlantiku a k pobřeží Pacifiku. Běžel celkem více než 3 roky s přestávkami na spánek, jídlo a tělesné potřeby.

 

4/ O mravencích je známo, že dokáží uzvednout až pětadvaceti násobek své tělesné hmotnosti. Jak je na tom člověk?

a) Paul Anderson je na mnoha místech zvěčněn jako nejsilnější žijící muž vůbec. Jeho rekord je neoficiální – zdvih s osou na zádech (backlift) o celkové hmotnosti 6000 liber (2722 Kg), což jsou necelé tři tuny čisté váhy.

b) Na starým jeskynních malbách domorodých obyvatel v Gunns Plains Caves v australské Tasmánii je ztvárněn muž, která nadnáší obrovský balvan. Podle odborného odhadu jeskyňologů a fyziologů je váha balvanu asi 33 x vyšší než hmotnost namalované osoby.

c) Nepřekonaným rekordmanem ve zvedání zátěže je starořecký borec Spyridon. Jak je zaznamenáno ve starých svitcích, dokázal na antických olympijských hrách 8. července 776 př. n. l. v neoficiální disciplíně „zdvih a zhod“ manipulovat s otesaným kvádrem o váze 2900 kg.

 

5/ Nejčastěji objevovaným se sportem ve filmu je:

a) box, který se stal legálním sportem v roce 1901.

b) kriket. Vděčí za tuto filmovou proslulost Bollywoodu, centru indického filmového průmyslu sídlícího v Mumbaji, o kterém je známo, že ročně produkuje o 30 % více filmů než filmaři všude jinde.

c) fotbal, je totiž nejrozšířenější a nejoblíbenější sport na světě. Jeho historie je obsáhlejší, než se zdá, nevynalezli ho Angličané, ale původně ho objevili v Číně, kde mu říkali Cchu-ťü a hrál se už ve druhém století před naším letopočtem.

 

6/ V letech 1900-1920 bylo přetahování lanem olympijským sportem. Proč už není?

a) Dne 12. srpna 1889 byla zapsána nejpomalejší rychlost ve sportu. Je to v přetahování lanem – 1,35 km/h. Z tohoto důvodu byla v roce 1920 tato sportovní disciplína vyškrtnuta z olympijského klání.

b) V roce 1920 Mezinárodní olympijský výbor přijal rozhodnutí o snížení počtu sportů na Olympijských hrách. V důsledku tohoto rozhodnutí bylo z programu her vynecháno několik sportů, včetně přetahování lanem.

c) Je to neuvěřitelné, ale v letech 1918-1920 zaznamenal tento sport nejvíce úrazů, a to od vykloubení ramene, před přetrhání ramenních šlach, zlomeniny žeber, úrazy drobných nártních kostí, až po těžké zlomeniny stehenních kostí. To byl důvod, proč olympijský výbor tento nebezpečný sport ze seznamu eliminoval.

 

7/ Lední hokej je jeden z nejrychlejších sportů na světě. Hráči na bruslích dosahují vysokých rychlostí a vystřelený puk někdy přesáhne i rychlost 160 km/h. Vznikl koncem 19. století v Kanadě. Kotouč hovorově pojmenováván puk (touš) je drobný předmět tvaru velmi plochého válce. V počátcích hokeje se dřevěnými paličkami strkalo v podstatě do čehokoli, co měli hráči po ruce. Poté se ale hledal předmět, který by odolal úderům hráčů. Mezi současnými dodavateli pro světová hokejová utkání je i valašský výrobce Gufex, jehož puky nezanechávají žádné stopy na mantinelech a plexisklech.

a) První puky v ledním hokeji byly svázány z kousků hadrů namočených ve vodě a zmrzlých.

b)V počátcích hokeje se vůbec puk po zemi nepostrkoval, ale hráči měl ploché dřevěné „naběračky“, pomocí kterých puk do prostoru protihráčů přenášeli. Vyžadovalo to hodně obratnosti..

c) První puky v ledním hokeji byly uplácány z kusu kravského lejna a zmraženy.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Správné odpovědi: a,c,b,a,a,b,c

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *