Kutilové – pozor

Provrtaný šourek

Bohatou sbírku kutilských historek mají lékaři z rekreačních oblastí, protože chata či chalupa jsou pro kutila nejčastějším místem pro experimentování. MUDr. Jaroslav Trávniček, obvodní lékař v Sedlici u Blatné například říká: „Když jsem dělal na chirurgii v Písku, dovezli nám pacienta, který si držel ruku v rozkroku. Ten nebožák něco vrtal, a místo aby použil svěrák, držel si dřevo mezi koleny – provrtal šourek. Kolega to nemohl šít, protože říkal, že se smíchy neudrží…“

 

Ruční vrtačka

je zdrojem nejrůznějších trapasů amatérských kutilů. Jistý pražský lékař chtěl vyvrtat díru do zdi v chalupě, aby zavěsil na zeď krucifix po babičce. Jeho žena mu říkala: „Zbyňku, já na to pozvu souseda, to je řemeslník.“ Ale doktor se chtěl ukázat, zabořil vrtačku do zdi, a když se přístroj kousl, vymkl se mu z ruky a začal rotovat šílenou rychlostí. Poté se utrhl, odletěl, cestou vzal starožitné hodiny, televizor a nakonec bacil tu starostlivou ženu do hlavy. Když ji s otřesem mozku nakládali do sanitky, tak prý vzdychala: „Zbyňku, já ti to říkala.“

 

Uříznutých prstů

je nepočítaně. Když už se stane, a prsty jsou uťaty, bývá problém s jejich přišitím na původní místo. Někdy je replantace nemožná kvůli poškození tkáně v místě utětí, nebo i proto, že prsty prostě nejsou k dispozici, protože je sežraly slepice… V lékařských análech je zaznamenán i případ, kdy kutil, který přišel o prst při sekání dříví, použil promptně vteřinového lepidla. Ovšem prst tím zachránil pouze do chvíle, než mu byl v nemocnici opět amputován, protože takto nalepený prst byl už doslova k ničemu.

 

Výbuch v kadibudce

MUDr. Schwarz, ředitel pražské záchranky, uvádí případ amatérského natěrače, který natřel plot na chatě. Ruce od barvy si pak omyl hadrem s technickým benzinem. Ten poté odhodil do suchého záchodu, kam vzápětí odešel ulevitdi. Přitom si dopřál cigaretu a nedopalek odhodil do jímky. Následující výbuch mu způsobil popáleniny sedacích partií, amatérský natěrač se vznesl do vzduchu, až prorazil stříšku kadibudky a způsobil si otřes mozku spojený se zlomeninou klíční kosti.

 

Až neuvěřitelné věci

se mohou dít, je-li amatér u míchačky. Když dovezli na traumatologii člověka, který vypadal, jako by ho pošlapal slon, bylo to právě proto, že nešika měl v úmyslu urychlit míchání betonové směsi tím, že do míchačky strčil lopatu. Jakmile se mu lopata vymkla z ruky, nabrala ho za kšandy od montérek, několikrát ho vynesla do vzduchu a zase s ním bacila o zem. Přivolaný lékař pak konstatoval četné zlomeniny a pohmožděné ohanbí, neboť rozkrok montérek se choval jako lis.

 

Elektrokopanec

Obzvláště populární jsou v lékařských kruzích amatérští elektroinstalatéři. Každý odborník vám řekne, že nořit se do útrob přístroje šroubovákem bez izolace a sedět při tom na ústředním topení, je zkrátka pitomost. Dnes už to ví i kutil, jenž byl odvezen do nemocnice ve zbědovaném stavu. Vypověděl tam, že „nejdřív ho to koplo do zadnice“ poté „vlítl ksichtem do bedny“, a když bezmocně ležel na zemi, mohl jen sledovat zpod ožehnutého obočí, jak od hořícího přijímače chytá nábytková stěna.

 

Vážená pojišťovno,

odepisuji na Váš dopis, kde jste mě žádali o upřesnění mého úrazu. Do oznámení úrazu jsem uvedl, že jsem si úraz způsobil sám. Jsem zaměstnán jako zedník a zmíněný den jsem pracoval sám na stavbě domu. Po dokončení mi zbylo asi 250 kg cihel na střeše. Sešel jsem tedy dolů a přes kladku jsem vytáhl nahoru prázdný sud, do něhož jsem hodlal uložit zbývající cihly. Lano jsem dole pevně zabezpečil a šel jsem nahoru uložit cihly do sudu.

Po naložení všech cihel jsem sešel opět dolů, abych spustil sud s cihlami. Ve smlouvě máte uvedeno, že vážím pouze 75 kg. V momentě, kdy jsem lano odvázal a držel jen v ruce, jsem se ujistil o působení gravitace. Výše jsem napsal, že sud, která sám o sobě váží jen 25 kg byl naložen 250 kg cihel. Jak si jistě domyslíte sami, moje váha 75 kg nemohla udržet tak těžký sud, a než jsem si to stihl uvědomit, byl jsem v prudkém pohybu vzhůru a sud, který byl na úrovni střechy, naopak v prudkém pohybu dolů. Zhruba na úrovni třetího patra jsem se setkal s proti se pohybujícím sudem, což vysvětluje to naražení hlavy a zlomeniny krku a klíční kosti.

Dále jsem pokračoval směrem vzhůru. až jsem se zastavil s prsty v kladce. I přes velkou bolest jsem se však držel lana. V tom samém okamžiku sud s cihlami dopadl na zem a rozbilo se mu dno. Výše jsem uvedl, že sud sám o sobě váží 25 kg a já, jak máte uvedeno ve smlouvě, 75 kg. Působení gravitace pokračovalo dále a jak si jistě domyslíte, situace, kdy já se svými 75 kg jsem nahoře a sud vážící pouze 25 kg, nemohla setrvat. A tak jsem se v mžiku ocitl v prudkém pohybu dolů a prázdný sud v prudkém pohybu naopak nahoru. Zhruba na úrovni třetího patra jsem se opět setkal se sudem, tentokrát prázdným. To vysvětluje zlomeniny obou kotníků.

Dále jsem pokračoval směrem dolů, kde jsem prudce narazil na zem, což vysvětluje ta rozdrcená kolena. V bolestech a bez vůle jsem pustil lano, na jehož druhém konci přes kladku visel prázdný sud beze dna. Působením gravitace se ocitl v prudkém pohybu dolů, přesně do míst, kde jsem bezvládně ležel. To vysvětluje ta tři zlomená žebra.

Doufám, že jsem vám poskytl vámi požadované informace a že moji žádost o náhradu kladně vyřídíte…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *