Operace s vypěstovanými orgány?
Že za deset let bude běžné transplantovat lidem orgány vypěstované z jejich vlastních buněk, o tom je přesvědčen americký vynálezce, spisovatel a futurolog Ray Kurzweil. Řekl to na veletrhu výpočetní techniky CeBIT v německém Hannoveru, v souvislosti s tím, že dnes může být situace pro lidi, kteří potřebují transplantaci, velmi těžká. Jsou zařazeni do pořadníku a není jisté, že nezemřou dřív, než se pro ně najde vhodný orgán.
Ovšem i když se orgán najde a transplantace se podaří, musejí brát imunosupresiva, aby jejich tělo nový orgán neodmítlo.
Pokrok v počítačových a dalších technologiích podle něho přinese revoluci i do medicíny.
„Už nyní jsme schopni pěstovat orgány s DNA pacientů. Spolupracuji s firmou, kde pěstujeme srdce, plíce, ledviny. Jsme schopni je úspěšně voperovat zvířatům,“ uvedl Ray Kurzweil. „Brzy se to bude týkat i lidí. Řekl bych, že do pěti let to bude úspěšná experimentální technologie a za deset let zavedená terapie.“
Nové metody podle něho dodají lidstvu nevyčerpatelnou zásobu orgánů pro transplantace – a nezůstane jen u toho. Americký odborník počítá s tím, že v dohledné budoucnosti bude možné přeprogramovat imunitní systém, aby úspěšně bojoval s rakovinou, nebo vypnout geny spoluodpovědné za obezitu.
V dalších oblastech si Ray Kurzweil dokáže představit oblečení, které si lidé sami vytisknou na 3D tiskárnách, nebo také pokrytí energetických potřeb lidstva sluneční energií.