Biokompatibilní srdce se musí na operačním sále sestavit
Lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) voperovali před čtyřmi měsíci pacientovi umělé srdce. Náhrada byla vyvinuta ve Francii. Váží 800 gramů, je tedy asi třikrát těžší a větší než lidské srdce, vnitřní uspořádání je stejné. Lékaři při operaci odstranili většinu srdce kromě levé a pravé síně. „Během operace, která trvala přes osm hodin, a spolupracoval na ní čtrnáctičlenný operační tým, byla odebrána pravá i levá komora srdeční a na jejich místo bylo implantováno umělé srdce,“ popsal přednosta Kliniky kardiovaskulární chirurgie Ivan Netuka. „Několikahodinový operační výkon byl velmi náročný zejména po technické stránce. Umělé srdce se skládá z celé řady součástí, které je třeba na operačním sále sestavit.“
Náhrada má 17 senzorů, které vyhodnocují aktuální stav pacienta, a mění tak automaticky svou činnost. Přes břišní stěnu pacienta vede kabel k externí části s bateriemi a řídicí jednotkou, kterou pacient musí nosit s sebou, například v tašce.
Poprvé byla srdeční náhrada použita v roce 2014 ve Francii, v ČR je jde o třetí úspěšný zákrok na světě. Osmapadesátiletý pacient je podle lékařů v dobrém stavu a náhrada funguje bezchybně. Muž trpěl oboustranným srdečním selháním, posledních osm měsíců byl trvale připojený k podpůrným přístrojům a infuzím. „Vzhledem k jeho vyššímu věku, stále se zhoršujícímu zdravotnímu stavu a vzrůstající plicní hypertenzi nemohl podstoupit transplantaci srdce, ani mu nemohla být implantovaná dlouhodobá srdeční podpora,“ vysvětlil přednosta Kardiocentra IKEM Jan Pirk.
Lékaři z IKEM se na náročnou operaci připravovali několik let přímo ve francouzské společnosti Carmat, která umělé srdce vyvinula v rámci klinické studie. Praktický nácvik implantace si vyzkoušeli na teleti.
První transplantace srdce proběhla v IKEM v roce 1984 a od té doby jich chirurgové provedli už 1116.
Popisek: Lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny na konci listopadu 2017 implantovali biokompatibilní umělé srdce českému pacientovi.