Projekty handicapu – Kateřina Maxová

Druhou vítězkou v kategorii Projekty handicapu se stala Kateřina Maxová z Mladé Boleslavi

Sama trpí dětskou mozkovou obrnou a osobní zkušenost se zdravotním postižením jí dává energii změnit situaci podobně postižených lidí. Kateřina Maxová je předsedkyní a hlavní hybnou silou sdružení DMO Pobyty, které pořádá pobytové i společenské akce pro osoby s dětskou mozkovou obrnou, jakož i pro další osoby se zdravotním postižením.

Své první vratké kroky udělala ve čtyřech letech v Lázních Košumberk. Základní školu vychodila při Jedličkově ústavu v Liberci. Po jejím ukončení zůstala doma a starali se o ni rodiče. Katka má špatnou motoriku chůze i rukou a také špatně hovoří. Jejím koníčkem se stal její první počítač. Kontaktovala Sdružení zdravotně postižených v Mladé Boleslavi a nabídla jim své znalosti. Založila kartotéku klientů a postupem času sháněla i peníze na chod sdružení. Nakonec ji samotní organizátoři oslovili, zda by nechtěla zorganizovat nějaký pobyt.

Katka za pomoci známých i sestry založila občanské sdružení s názvem DMO Pobyty. Jejím úkolem je zorganizování pobytu od začátku do konce. Vytipovat lokalitu, zajistit akce a hlavně najít osobní asistenty, bez kterých by pobyt ani nemohl být. Cílem je povzbudit a vyprostit tělesně postižené z denních stereotypů, aby zažili někdy i to, co nezažije ani zdravý člověk. Sdružení se také snaží najít finanční prostředky na pomůcky pro handicapované a usnadnit jim těžký život.

Nedávno například spolek DMO Pobyty uspořádal pobyt v třeboňské krajině. Klienti byli ubytovaní v areálu Relax Park Třeboň, kde měli všichni dostatečný komfort i příjemné soukromí. Moc děkuji všem těm, kteří nám na pobyt poskytli jakoukoliv pomoc,“ říká Kateřina Maxová.

Protože si zažila i nepochopení ze strany široké veřejnosti, napadlo ji rovněž šířit osvětu o životě lidí s handicapem, hlavně u dětí. Jezdí po školách a pořádá besedy, při nichž se promítá film, který byl o Katce natočen. Besedy mají velký úspěch.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *