Po úrazu se dostala k atletice (a nyní z klání vozí jednu medaili za druhou)

V roce 2009 se jí stalo vlakové neštěstí, po kterém jí byly amputovány obě dolní končetiny. Levou nohu má amputovánu v kyčli a pravou v bérci. Je tedy plně odkázána na invalidní vozík.

Narodila se a pořád žije ve Vsetíně. Ale život se Mirce Obrové zcela změnil na oblíbeném rockovém festivalu Masters of Rock ve Vizovicích.

„Hrála hudba a já s mobilem na uchu kráčela po kolejích. Srazil mě vlak. Osm měsíců jsem strávila po špitálech. Lidi okolo byli ale tak fajn, že mě nenapadla jediná černá myšlenka. O syna se starala rodina,“ vzpomíná.

Ke sportu přivedla Mirku Obrovou náhoda. „V Olomouci jsem po úrazu potkala paralympioničku Evu Kacanů. Zeptala se, zda bych nechtěla zkusit atletiku. Já kývla a za pár týdnů už jsem závodila.

Poprvé jsem kouzlo para atletiky okusila v roce 2013. Svoji atletickou kariéru jsem zahájila v olomouckém oddíle a po pár letech pokračovala v ostravském oddílu SSK-Vítkovice.

Jsem také hrdou reprezentantkou ČR ve vrhu koulí, hodu oštěpem a diskem.

Za svoji kariéru jsem se mohla zúčastnit a reprezentovat naši zemi na řadě vrcholových akcí, jako bylo například MS v Londýně a Dubaji, nebo ME Berlín a Grosseto, ze kterého jsem si odvezla bronzovou medaili ve vrhu koulí.

V loni jsem vybojovala titul mistryně Evropy ve vrhu koulí a stříbro v hodu oštěpem a získala jsem také medaile na světových pohárech (Dubaj, Tunis, Paříž).

Jsem také držitelkou českých rekordů v kategorii F56 a F57 v hodu diskem, oštěpem a vrhu koulí.

Moje největší ambice směřují k účasti na paralympijských hrách v Paříži 2024.

V roce 2023 se budu snažit o co nejlepší výkon na MS v Paříži.“

Výkonnostní nárůst Mirky Obrové za poslední roky je nepřehlédnutelný a není pochyb, že s tím souvisí také zlepšení tréninkové přípravy, třeba i v domácích podmínkách, pod vedením Anety Inochovské.

 

Medailové střípky Mirky Obrové (do rámečku)

Paraatleti SSK Vítkovice se 25.6.2022 zúčastnili 1. ligového kola O pohár primátorky města Brna, nově vzniklé atletické ligy Para Moravia Cup, které proběhlo ve Sportovním areálu Pod Palackým vrchem Brno.

Mítinku se zúčastnilo přes 60 paraatletů ze 3 zemí, a sportovci SSK Vítkovice ukázali svou připravenou formu: celkem si přivezli 21 medailí.

Mirka Obrová získala zlato za hod koule i zlato za hod oštěpem.

● ● ●

Hlavní město Francie, které je hostitelským městem MS 2023 a paralympijských her 2024 se stalo ve dnech 9. až 10. června 2022 hostitelem Velké ceny Paříže 2022 – „Handisport Open Paris „.

Paříž uvítala sportovce z 57 zemí, a sportovci z SSK Vítkovice zde ukázali krásné sportovní výkony.

Mirka Obrová přivezla zlatou medaili za hod koulí.

● ● ●

Anketa Sportovec roku města Ostrava 2021 má své vítěze, a to ve všech šesti kategoriích. Cenu si odnesli čtyři sportovci, jeden kolektiv a společensky odpovědná firma. Ostravané mohli nominovat své kandidáty do konce února 2022.

Titul nejlepšího handicapovaného sportovce si odnesla Miroslava Obrová (Para atletika, SSK Vítkovice).

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *