Pečující v handicapu – Vladimíra Kaločová

Druhou vítězkou v kategorii Pečující v handicapu se stala Vladimíra Kaločová z Ostravy
(na fotografii uprostřed)

Pracuje v organizaci Čtyřlístek – v centru pro osoby se zdravotním postižením – od roku1996. Řadu let je také dobrovolnou trenérkou dětí a dospělých se zdravotním postižením ve stolním tenisu a dosahuje s nimi mimořádných sportovních úspěchů doma i v zahraničí.

Práce ji pohltila natolik, že se stala jejím koníčkem. Snaží se všemi dostupnými prostředky zpříjemnit život uživatelům, nabídnout jim možnost realizace v oblasti, kterou zvládnou, která je baví a ke které mají pozitivní vztah.

Všichni lidé si zaslouží zažít pocit úspěchu, hrdosti na sebe sama a uspokojení z výkonů,“ říká. „Je krásné probouzet v nich víru ve vlastní schopnosti, pocit sebedůvěry a radost s dosaženého úspěchu. Přiměřené volnočasové aktivity obohacují životy lidí s postižením také o nová přátelství a zkušenosti.

Naši uživatelé se mohou věnovat stolnímu tenisu, atletice, bocce, plavání, zahrát si přehazovanou, nebo si jen trochu zasportovat v přizpůsobených sportech. Jsme členy ČHSO (České hnutí speciálních olympiád) a máme v našich řadách členku reprezentace ČR stolního tenisu ČSMPS (Český svaz mentálně postižených sportovců). Aktivně využíváme nabídek na různé zážitkové akce, ať už jde o velmi speciální Den na monoski, nebo „jen“ turnaj v kuželkách či bowlingu.

Kdo si netroufá sportovat, může docházet do hudební skupiny Rytmy, s nimiž vystupujeme v celé České republice. Všichni zde mají dveře otevřené, a kdo nezvládne (nebo si netroufá) hrát na djembe buben, vybere si jiný rytmický nástroj.

Zajímaví zážitky skýtá i letní stanování, kdy alespoň na krátkou dobu vyměníme pohodlné postele za spacáky a karimatky. Vše kolem sebe si klienti s malou pomocí doprovodu obstarávají sami – od nakupování, přes přípravu jídla, mytí a úklid nádobí, až po stavění stanu či jeho bourání, třeba s malou pomocí.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *