Pečující v handicapu – František Dvouletý

Vítězem v kategorii Pečující v handicapu se stal František Dvouletý ze Studénky
(na fotografii vpravo)

František Dvouletý (nar. r.1939) absolvoval po pracovním úrazu v roce 1970 amputaci levé nohy. Snad jako první s amputací u nás složil zkoušky na námořní jachtu v roce 1976. V turistice zdravých splnil podmínky pro udělění Mistra turistiky v r.1989 – bez jakýkoliv úlev. Byl vrcholovým funkcionářem Svazu tělesně a zrakově postižených sportovců, později Svazu invalidních sportovců. Je držitelem mnoha ocenění ČSTV za celoživotní práci a přínos pro rozvoj tělovýchovy a sportu postižených.

František Dvouletý byl iniciátorem vzniku specifické turistiky postižených v roce1977 a doposud v ní pracuje v různých funkcích. Organizoval mimo jiné První celostátní sraz turistů z řad postižených v roce 1981 a od těchto začátků pak uspořádal mnoho oblastních i celostátních akcí pro stovky postižených turistů se sportovním a turistickým programem. V roce 2008 byl oceněn jako cvičitel roku Moravskoslezského kraje. Je čestným členem Klubu českých turistů, držitel veřejného uznání Vojty Náprstka a dosud je aktivním předsedou sportovního klubu zdravotně postižených turistů KČT Ostrava.

Naše výlety jsou úplně pro každého. Navíc lidé jsou mezi svými a vidí, že nesedí doma, nebědují nad svým osudem a snaží se žít normální život. Přitom přemluvit postiženého, aby se neuzavřel do sebe a vydal se mezi lidi, je nesmírně těžké. Je ale třeba jim tuto myšlenku nabídnout, protože se mohou realizovat a najdou si nové přátele a místo v životě,“ říká František Dvouletý.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *