Kategorie Hrdinové handicapu, vítěz: Radim Řehůřek

Radim Řehůřek alias Hluchoslepý chilli maniak

Má Usherův syndrom a je prakticky hluchoslepý, s poruchou rovnováhy.

Radim Řehůřek: „Ale jsou i horší věci, podstatně horší věci. Já mám ovšem tu výhodu, že jsem optimista a mám skvělou rodinu. Jelikož není moc věcí, které bych mohl dělat, tak jsem se vrhl na soutěžení s chilli papričkami – mezi zdravými. A světe, zboř se, začal jsem soutěže vyhrávat, dokonce se mi podařil i světový rekord.“

Založil YouTube kanál (ten se právě jmenuje Radim Řehůřek, s podtitulem Hluchoslepý chilli maniak) a začal postovat videa. Ze začátku šlo o recenze papriček, aby lidé věděli jak moc to pálí, jak to chutná a podobně. Pak k tomu přidal ochutnávky různých chilli pochutin, chilli omáček, i extrémní gastronomii. A jelikož to mělo úspěch, rozšířil pole působnosti a začal natáčet talk show: Radimův žhavej chilli pokec.

Zde zpovídá různé osobnosti, a pokud je to možné, tak s nimi ochutnává různé chilli dobroty. A k tomu má i blog na Facebooku, rovněž pod názvem Hluchoslepý chilli maniak.

Radim Řehůřek: „Ptáte se, proč to vše dělám?

Protože chci něco dělat.

Protože i toto je možnost seberealizace.

Protože chci dodat odvahu ostatním hendikepovaným a chci, aby si uvědomili, že jsme plnohodnotní a nemáme se čeho bát.

Protože chci dokázat běžným lidem, že my handicapovaní nepatříme do starého železa, a že něco dokážeme.

Protože mě štve, když se setkám s blahosklonností zdravých lidí a jejich povyšováním. Když si neuvědomují, že i my jsme lidé se svými potřebami a touhami.

Protože chci být mediálně známější, abych mohl shánět sponzory pro lidi, kteří jsou na tom podobně jako já, ale nedokážou se o sebe postarat.

Protože jsem.“

Ano, český a světový rekordman Radim Řehůřek je doslova chilli maniak. Loni v Pelhřimově, v sídle Agentury Dobrý den, stanovil nový český rekord tím, že dokázal během deseti minut snít 93 gramů (13 kusů) papriček druhé nejvyšší pálivosti na světě.

Když za misku s papričkami usedl, byl vybaven kapesníky a potítky, do kterých si utíral orosené čelo. Běžně Radim během konzumace pojídá sýr, který neutralizuje chuť. Mléčná bílkovina navíc odstraňuje kapsaicin a mírní pálivost. Ale součástí rekordu bylo vynechání veškerého zajídání či zapíjení…

Po prvních čtyřech papričkách začal poprvé smrkat.

„Přiznávám, že už to pěkně hoří,” řekl po dalším snězeném kousku. Když polkl třináctý kus, do konce limitu mu zbývala minuta. „Oheň jako blázen, to už nedám, necháme to na třinácti, nebudu to hrotit,” řekl a otřel si uslzené oči.

„Podmínkou rekordu bylo na vlastní žádost pana Řehůřka, že zkonzumované papričky po dobu 30 minut po snězení udrží v těle, což bylo splněno,“ uvedl Miroslav Marek z pelhřimovské Agentury Dobrý den, která rekord zapsala.

„Běžnou praxí na soutěžích totiž je, že soutěžící sice papričky zkonzumují, ale během několika minut se jich pak jejich tělo zbaví, a to já neuznávám,“ řekl Radim.

Extrémně pálivých papriček moruga snědl při rekordu celkem 93 gramů. Pro netrénované má tato odrůda v ústech, v krku a na jazyku efekt stejný jako kontakt s vařící vodou.

Chilli papričky navíc tomuto borci mírní projevy nevyléčitelného Usherova syndromu, kvůli kterému přichází o sluch a zrak. Kapky z pálivých papriček a bylin si kape přímo do očí.

Zatímco dříve vnímal muž z Radošova na Třebíčsku jen světlo, nyní dokáže rozeznat obrysy. Překvapeni úspěchem léčby jsou i lékaři, kteří ho pravidelně sledují, V takzvané Scovilleho stupnici (SHU) má pálivost papričky hodnotu přes dva miliony. Znamená to, že kapka jejího roztoku musí být rozředěná dvěma miliony kapek vody, aby přestal být pálivý. Feferonky mají hodnotu přibližně 1000 SHU. Pálivost paprik způsobuje alkaloid kapsaicin.

Jako bývalý zdravotník, který se zajímá i o bylinkaření, připravuje Radim Řehůřek vlastní kapky nebo mazání, jež mají podle něho blahodárné účinky na cévy a sliznice. Jejich aplikaci konzultuje s několika lékaři. „Jsou překvapeni, že není žádný vedlejší účinek, že to nerozežírá očí, že sliznici trávící soustavy mám v uvozovkách jako malé dítě,” konstatuje. „Kapky z chilli, které jsem si vyrobil, mě zachránily od absolutní slepoty.“

Odborníci však paradoxně nedoporučují sahat si rukou, která se předtím dotkla chilli papriček, nejenom do očí, nýbrž i na jiné citlivé orgány…

Radim Řehůřek: „Jsme tady, abychom se zocelili. Naučili se být pokorní, nikoliv ale pokoření. Abychom se dali na cestu sebepoznání. A musíme bojovat. Svět, ani život, se s námi nemazlí – toto sice platí pro všechny, ale pro mě (a lidi podobné) vícenásobně.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *