Kategorie Hrdinové handicapu, vítěz: Mario Muladi

I hrdinové umírají. Takový je život

Seriózní lékaři připouštějí, že po očkování trojkombinací záškrt – tetanus – dávivý kašel u kojence mohou nastat různé zdravotní komplikace, například kóma, snížení hladiny vědomí, nebo dlouhotrvající záchvat. Statisticky se to prý děje v malém počtu, ovšem v případě našeho syna nám taková statistika byla houby platná.

Mário se narodil jako třetí syn, zdravý „valibuk“, plný síly a zvídavosti. V půlroce však dostal zmíněnou trojkombinaci, pak vysoké horečky a pár dnů nato první dlouhotrvající křeč. Nikdy jsme nezjistili ani my, ani lékaři, jak a čím se dá těm křečím předcházet. Evidentní bylo pouze to, že Máriovi způsobovaly hrozné bolesti a blokovaly mu vývoj mozku, následně i celého organismu. Mário nikdy neřekl jediné slovo, musel být krmen a po svých chodil přibližně do 15 let, ovšem s rizikem, že když dostane nenadálý záchvat, praští s sebou, jako když ho střelí.

Přiznávám, že pod vlivem mužské logiky jsem chtěl původně pro Mária střídavou péči, částečně doma, částečně ve vybraném ústavu, ale to mi žena zatrhla s mimořádnou razancí (a netrvalo dlouho, dal jsem jí za pravdu).

Postupem času jsem pochopil, že Mário je pro mne osobním dárkem od Boha. A nechci jít dál do podrobností o tom, jak opravoval žebříčky hodnot v podstatě každého, kdo ho jen trochu více poznal – půjdu přímo k Rekordům handicapovaných hrdinů.

Před pěti lety mi žena řekla, že spočítala, že za dvaadvacet let svého života měl Mário více než deset tisíc křečí. (Křečí, kdy celý ztuhnul jako kus dřeva, pak často – s neuvěřitelnou silou – bojoval kolem sebe, a po zklidnění usedavě vzlykal, někdy už ani to ne.) Po takovém sdělení mi problesklo hlavou: to je opravdový hrdina. A hned nato: takových je ale určitě víc – tak pro ně zkusme něco udělat…

Proto tady máme už pátý ročník Rekordů handicapovaných hrdinů. Samozřejmě, díky ochotě a vstřícnosti řady dalších lidí, kteří umí naslouchat svým srdcím.

Druhého srpna 2021 odešel 27letý Mário Muladi, po operačních komplikacích, do svobody. Už žádné křeče.

Je prvním, kdo v našem projektu dostal ocenění in memoriam.

Své poslání splnil excelentně a chci zdůraznit, že jako jeden z mála lidí zemřel bez jediného hříchu…

A štafetu hrdiny předal dalším. Napište nám o nich na adresu info@hecportal.cz

Jiří Muladi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *