Emisař handicapu – Domov sociální péče

Třetím vítězem v kategorii Emisaři handicapu se stal Domov sociální péče v polské Pogórze

Státní zařízení pro ženy s mentálním postižením v malé vesnici Pogórze nedaleko města Skoczów, je poskytovatelem sociálních služeb okresu Cieszyn. Powiatowy Dom Pomocy Społecznej v Pogórzu byl otevřen 15. října 1961. V roce 1996 prošel domov rozsáhlou rekonstrukcí a modernizací. Jeho klientky opustily stávající nevyhovující prostory starého zámečku v Pogórzu a přestěhovaly se do moderních prostor nové budovy, kde našly mnohem více pohodlí i soukromí. Součástí komplexu domova je také moderní rehabilitační zařízení a sociálně terapeutické dílny, v nichž mohou klientky domova uplatňovat své dovednosti.

V letech 2005-2009 se uskutečnily další úpravy domova, odpovídající nejmodernějším standardům poskytovaných služeb. V současnosti žije v tomto domově 152 obyvatelek s mentálním postižením a personál zajišťuje individuální péči o klientky a úzce přitom spolupracuje s jejich rodinami.

Týmová práce také zahrnuje skupinovou činnost a integraci klientek do místní komunity. Domov organizuje rodinná setkání, zájezdy, výlety a poutě, návštěvy kin, divadel i koncertů. Obyvatelky domova se účastní oslav nejrůznějších svátků, ozdravných pobytů a sportovních táborů. Podnikají společné iniciativy, včetně různých soutěží, her a hudebních vystoupení. Klientky mají navíc možnost využívat pracovní terapii, rehabilitaci a sportovat. Dosahují vynikajících výsledků v přizpůsobených sportech (pravidelně se mimo jiné účastní Třebovické olympiády, pořádané každoročně ostravským Čtyřlístkem – centrem pro osoby se zdravotním postižením), včetně stolního tenisu a zimních sportů, zejména lyžování. Ve zdejších terapeutických dílnách rozvíjejí a prohlubují své manuální dovednosti, zlepšují svou fyzickou kondici a rozvíjejí představivost. Tým terapeutů a pracovníků těchto dílen podniká společné aktivity s mateřskou a základní školou v Pogórzu a spolupracuje s Kruhem venkovských hospodyněk.

Powiatovy Dom Pomocy Społecznej v Pogórzu prošel v uplynulých několika letech mnoha změnami, jež výrazně přispěly ke zkvalitnění života jeho obyvatelek a zařadily tuto organizaci mezi moderní instituce sociálních služeb evropského střihu.

V zastoupení ředitele Domova sociální péče Krzysztofa Krzyżanowského převzala ocenění Vladimíra Kaločová z rukou Prof. Jindřicha Štreita.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *