Emisař handicapu – Stephen Hawking

Vítězem v kategorii Emisaři handicapu se stal Stephen William Hawking z Londýna

Stephen William Hawking se narodil v roce 1942 v Oxfordu, vystudoval aplikovanou matematiku, teoretickou fyziku a kosmologii. Je známý díky pracím o černých dírách a kvantové gravitaci.

Už na počátku studia v Oxfordu se u něho projevily první příznaky nemoci, amyotrofická laterální sklerózy, která napadá nervový systém a má za následek postupné ochrnutí celého těla. Od svých 26 let se může pohybovat jen za pomoci vozíčku a od svých 43 let s okolním světem komunikuje pouze pomocí speciálního počítače.

Letos v březnu oznámil pětasedmdesátiletý fyzik, že možná poletí do vesmíru. „Myslel jsem si, že by mě nikdo nevzal, ale Richard Branson mi nabídl místo na letu Virgin Galactic – a já okamžitě souhlasil,“ uvedl Stephen Hawking v rozhovoru pro Good Morning Britain.

Richard Branson mu dá lístek jako dar za jeho zásluhy pro lidstvo a slavný fyzik by měl do vesmíru letět na palubě kosmické lodi SpaceShipTwo. Toto vesmírné plavidlo unese osm osob – šest turistů a dva piloty. Je vyrobeno speciálně pro turistiku; není však konstruováno na to, aby se pohybovalo po oběžné dráze.

V rámci přednášky v Královském institutu v Londýně vyslal Stephen Hawking lidem, trpícím depresí, citlivý, a přitom jasný vzkaz, ve kterém srovnává depresi a černou dírou. Přímo řekl: „Poselstvím této přednášky je, že černé díry nejsou tak černé, jak se malují. Nejsou věčným vězením, jak se kdysi předpokládalo. Věci se mohou z černé díry dostat ven. Možná i do jiného vesmíru. Takže když cítíte, že jste v černé díře, nevzdávejte se – vždycky je nějaká cesta ven.“

Sedm citátů profesora Hawkinga

Všiml jsem si, že i lidé, kteří věří tomu, že je vše předem dané osudem a nemohou s tím nic dělat, se vždy rozhlédnou, než přejdou silnici.

Pokud si stále stěžujete a jste naštvaní, lidé na vás nebudou mít čas.

Má rada ostatním lidem s postižením by byla, aby se soustředili na věci, kterým postižení nepřekáží, a nelitovali těch, kterým ano. Nebuďte postiženi fyzicky a k tomu ještě duševně.

Prodal jsem víc knih o fyzice než Madonna o sexu.

Narodil jsem se přesně tři sta let po smrti Galilea. Nicméně v týž den se narodilo odhadem dalších dvě stě tisíc dětí – jestli se některé z nich také později věnovalo astronomii, to nevím.

Život by byl tragédií, kdyby nebyl vtipný.

Nemám ponětí, jaké je moje IQ. Lidé, kteří se chlubí svým IQ, jsou loseři.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *