Václav Krása

Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením

Narodil se 24. listopadu 1951. V 90. letech 20. století a počátkem 21. století byl poslancem České národní rady a Poslanecké sněmovny. Od roku 2002 je předsedou Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) ČR. Je upoután na vozík: Václav Krása.

Během své kariéry získal významné zkušenosti jako místopředseda Vládního výboru pro zdravotně postižené občany, místopředseda Komise pro rozvoj sociálních služeb Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, člen správní rady Nadace Dětský mozek a člen správní rady Metropolitní univerzity Praha. Je autorem či spoluautorem publikací zaměřených na problematiku života osob se zdravotním postižením, pravidelně publikuje v denících a v odborných tiskovinách.

Počet osob se zdravotním postižením v České republice narůstá. Čím to podle vás je?

Václav Krása: „Především tím, že populace stárne a lidé vyššího věku mají častěji nějaký zdravotní handicap. Statistický úřad zjistil, že v současné době je u nás asi 1 100 000 osob zdravotně postižených (OZP). Ale myslím si, že obecně je populace příznivě nakloněna řešení problematiky osob se zdravotním postižením. Kdysi před lety jsme dělali výzkum, z kterého jednoznačně vyplynulo, že obyvatelstvo České republiky nejvíce akceptuje potřeby rodin s malými dětmi a na druhém místě osob se zdravotním postižením. Postavení osob se zdravotním postižením je dlouhodobě stabilní a česká společnost nemá problémy s tím, když se tyto osoby podporují.“

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *