Luděk Paprskář

Luděk Paprskář: Tématy mých obrazů jsou vztahy mezi lidmi a snaha nakouknout pod pokličku jejich vědomí

Malíř, fotograf, milovník hudby a života Luděk Paprskář prožil celý život v Novém Boru. Po studiu na strojní průmyslovce pracoval dvaadvacet let jako konstruktér.

V deseti letech onemocněl muskulární dystrofií a od roku 1993 jezdí na elektrickém invalidním vozíku.

V roce 1979 se oženil a po deseti letech s ženou adoptovali ročního chlapce.

 

A co ho přivedlo na dráhu výtvarného umělce?

Ve svých dvaceti letech jsem zahlédl ve výloze papírnictví kufřík s olejovými barvami a koupil si ho. Pod vlivem malířů jako Hyeronimus Bosch, Brueghel, Grünevald a další jsem pak začal malovat obraz Boj o moc na dřevěnou desku. Bez znalosti přípravy podkladu se však špatně malovalo,“ říká. „Sehnal jsem tedy 300 let staré dřevo a klihokřídový podklad jsem udělal podle středověkého návodu… Později jsem dělal podklady latexové a na broušeném plátně na dřevě. Tématy mých obrazů jsou vztahy mezi lidmi, jejich pocity a snaha nakouknout pod pokličku jejich vědomí.“

V roce 1984 začal malovat pod vlivem surrealismu a metafyzické malby (pittura metafisica). Po zhoršení zdravotního stavu namaloval v roce 2007 poslední olejový obraz. Od té doby se věnuje počítačové grafice. To mu umožnilo malovat velkoformátové obrazy inspirované Shakespearovými tragediemi, nebo biblickými tématy.

V poslední době se věnuje symbolické abstrakci a portrétům v duchu zaalpské renesance (tj. italské renesance šířené do západní a střední Evropy).

Lenka, PC grafika, tisk na plátno, 2015 .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *