Ti na člověka nejdou?

Oficiální místa se k výskytu parazitů u lidí v ČR buď nevyjadřují, nebo s určitou hysterií, případně vyhrožováním soudy, poukazují na šarlatánství a placebo efekty. Přitom jediné, co se lze od odborníků tzv. hlavního proudu dozvědět se stoprocentní jistotou, je to, že například roztroušenou sklerózu neumí vyléčit.

Jaksi jim ale nedochází to zásadní: kdyby roztroušenou sklerózu vyléčit uměli, nikdo by se nepídil po alternativních způsobech léčby. Člověka nemocného touto chorobou totiž vůbec nezajímá vzdělání doktorů, ani jejich obhajoba odborných názorů, ale jen a jen vyléčení.

Navíc parazitologie je u nás opravdu pole neorané. I veterináři jsou dál – mají léky pro čtyřnohé miláčky, psí bobky posílají na vyšetření a podle toho pak dávají antihelmintika. Ale co lidé, chovatelé psů a koček, majících červy? Kolikrát se odčervují? Nebo se snad máme domnívat, že parazitům je vzorem hláška z filmu Na samotě u lesa: To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou?

Ke všemu jsou ještě parazitů spousty druhů a často jsou příčinou nepoznaných, nebo mylně stanovených diagnóz. Seriózní lékaři například netají, že plasmodia, chlamydie a borrelie jsou „novodobým morem“. Že je dokonce nedokážou vždycky zjistit, a jen zřídka kdy vyléčit.

Moskevská praktická lékařka, kandidát lékařských věd, Olga Ivanovna Jelisejevová kupříkladu tvrdí: „V našem organismu probíhá zákeřná bitva bez pravidel, ne na život, ale na smrt. Vrazi nejsou jen nemilosrdní, jsou i chytří. Skvěle se přizpůsobili k boji, nevedou otevřenou válku. Tiše a postupně podkopávají imunitní systém svého hostitele, aby ho později zcela ovládli.“

Ale nejlepší stejně bude, když si každý na toto téma udělá vlastní názor, nebo dokonce prostuduje další zdroje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *