První bionický pes

Nakio je první pes vybavený kompletní sadou bionických tlap, které pracují tak přirozeně, že mu umožňují běhat, skákat a dokonce plavat. Poté, co mu tlapy omrzly, se kvůli bolestem jen plazil po břiše. Pak si ho ale všimla veterinářka Christie Pace z Colorado Springs, která mu pomohla. Adoptovala si Nakiho a zorganizovala sbírku na jeho záchranu.

Výzva se dostala až ke společnosti, která se rozhodla dokončit záchranu Nakiho bezplatně.

„Když jsme viděli, jak dobře mu fungují protézy zadních nohou, řekli jsme si, že se čtyřmi mu to půjde určitě lépe,“ uvedl Martin Kaufmann, majitel společnosti Orthopets (společnost z Denveru, která se specializuje na péči o zvířata).

Nejdříve byly čtyři protézy pro Nakiho náročné na pohyb, ale rychle se přizpůsobil a naučil se používat je tak, jako by to byly jeho přirozené nohy.

Mimo jiné jde o ukázku toho, jak veterinární medicína pokročila a jak se vyvinuly implantáty – kovové pruty spojené s vlastní kostí zvířat a s umělou tlapou. Ovšem jedna taková protéza stojí od tisíce do tří tisíc dolarů.

O handicapovaném prasátku

Chris, malé prasátko, je jedním z nejslavnějších zvířat na vozíku na internetu. Narodil se bez zadních nohou a veterinář pro něj vyrobil invalidní vozík z různých komponentů. Příběh o handicapovaném prasátku záhy začal kolovat internetem a byl zdrojem inspirací. Chris měl bezpočet vystoupení v dětských nemocnicích i na charitativních akcích a také se objevil v publikacích a televizních pořadech po celém světě.

Terapeutická lama Holli

Domestikovaná lama alpaka Holli měla krušný start do života. Narodila se předčasně a byla zachráněna milovnicí zvířat Michelle Zumwaltovou (od pasu dolů byla paralyzována). Veterinář navrhnul, že by měla být utracena, ale ošetřovatelka Holli se nevzdala. Vyzkoušela akupunkturu, masáže, vodoléčbu, různé doplňky a nakonec i vozík. Nakonec se lama stala terapeutickým zvířetem a pomáhá lidem s různými zdravotními problémy.

Podvozek pro krunýř byl hračkou

Krunýř nabízí želvám velkou ochranu, ale želvák Blade nedokázal unést hmotnost svého krunýře kvůli onemocnění kostí. Když si jeho majitel všiml, že má problémy, ukázal nemocné zvíře veterináři, který přišel s neotřelým nápadem: vytvořil z lega podvozek pro krunýř želvám, takže jeho nohy měly usnadněnou práci.

Poník s kolečky

Malý poník Roozer Brewz z Kansas City se narodil s deformacemi a s tím souvisejícími zdravotními problémy. Ochranné botičky mu trochu pomohly, ale teprve jeho vlastní invalidní vozík pro něho znamenal opravdový pokrok: mimo jiné mu pomohl posílit šlachy v zadních nohách. Nakonec vozík zafungoval tak dobře, že Roozer Brewz své speciální boty mohl odložit, aniž by se vzdal procházek přírodou.

Flipperovi pomohli studenti

Kocour Flipper má pokroucenou páteř – jeho boky a zadní noha jsou nastaveny pod nepřirozeným úhlem, což mu velmi ztěžuje chůzi. Když studenti z Robotického klubu na Coniferské vysoké škole zjistili, že se Flipper kvůli tomuto porodnímu defektu trápí, rozhodli se najít řešení, které by mu zachránilo život. Vyvinuli systém zavěšení jeho nohy na pojízdné zařízení, což umožňuje Flipperovi bezbolestný pohyb.

Invalidní vozíky pro zvířata se dají vytisknout

Český start-up AnyoneGo pokračuje ve vývoji invalidního vozíku AniGo pro domácí zvířata. Po předchozím typovém provedení, určeném pro zvířata s nulovou hybností zadních končetin, dokončil vývoj varianty pro zvířata s amputovanými zadními nohami. Současně začíná pracovat na vozíku pro zvířata, která ztratila hybnost v obou pravých nebo levých končetinách. Novinky představila firma na strojírenském veletrhu v Brně.

Napsat komentář