Svět v pohybu očima lidí se zdravotním postižením

Mnohonásobná vítězka prestižní fotografické a videodokumentární soutěže Czech Press Photo, fotoreportérka a dokumentaristka Jarmila Štuková vedla v pondělí 15. července fotografický workshop pro zdravotně postižené zájemce o fotografování. Ten se uskutečnil ve sportovním areálu Matičního gymnázia v Ostravě v rámci projektu Fotografujeme pro radost.

Pod tímto názvem jej pořádal stejnojmenný spolek, jenž vznikl před čtyřmi lety v Praze a do něhož se již zapojily téměř dvě desítky neziskových a příspěvkových organizací z celé České republiky a letos poprvé i z Polska. Fotografické workshopy pro zdravotně postižené zájemce pořádá spolek během léta v různých částech České republiky – letos se sportovním změřením.

     Ostravského workshopu se zúčastnilo celkem pět příspěvkových organizací a spolků: Čtyřlístek – centrum pro osoby se zdravotním postižením Ostrava, centrum sociálních služeb Klíč Olomouc, neziskové organizace Naděje pro všechny a Mental Café z Ostravy a Fundacja Kocham Swoje Źycie z Polska. Klienti i členové těchto organizací se tentokrát pod vedením paní Jarmily Štukové soustředili na to, jak fotografovat sport, jak zachytit dramatické okamžiky a člověka v pohybu. A mnohým z nich se to dařilo na výbornou, i když si občas někteří museli vyměňovat role fotografů nebo sportovců. Kdo neměl vlastní fotoaparát, tablet nebo mobilní telefon, tomu přivezli organizátoři workshopu jednorázové fotoaparáty. Nejlepší snímky pořízené na letošních fotografických workshopech vybere letos na podzim odborná porota v čele s fotografem Robertem Vanem a tato vítězná kolekce pak bude vystavena v Praze, odkud se během příštího roku vydá na putovní výstavy po celé republice. Výsledky loňského fotografického snažení účastníků těchto plenérů budou například letos v září k vidění ve vstupní hale ostravské radnice a v říjnu pak na kolonádě Sanatorií Klimkovice. Není pochyb o tom, že svět viděný očima lidí se zdravotním postižením může být stejně zajímavý a poutavý, jako nás ostatních…

Text: BOHDANA RYWIKOVÁ

Foto: autorka, KAMIL SASKO a MARIE HORVÁTHOVÁ

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *