Karolína s DMO si splnila sen, může být inspirací pro ostatní

Čtyřiadvacetiletá Karolína Beroušková, která se po prodělané mozkové obrně (dříve označována jako DMO) dosud pohybovala jen na invalidním vozíku, si splnila sen a díky intenzivní rehabilitaci došla na své svatbě s podporou nastávajícího manžela Václava k oddávajícímu „po svých“. Na léčbu se prostřednictvím Nadačního fondu AXON složili lidé, firmy, i nadšenci sportující s aplikací EPP – Pomáhej pohybem. Jejich energii převedla Nadace ČEZ na 70 tisíc korun.

Aby si Karolína mohla splnit sen, absolvovala dvouměsíční intenzivní terapii na pražské Neurorehabilitační klinice Axon. Díky tomu se jí podařilo vstát na vlastní nohy a být více samostatná. „Cíl se splnil, ale bude to ještě dlouhá cesta,“ říká s dojetím Karolína Beroušková.

Díky intenzivní terapii na klinice Axon jsem dostala šanci postavit se na vlastní nohy. Absolvovala jsem nácvik stoje, který je klíčový, abych poté mohla udělat samostatné kroky. Součástí terapie bylo i cvičení pomocí robotického přístroje Lokomat, určeného k nácviku správného stereotypu chůze,“ popisuje Karolína Beroušková, která by v budoucnu mohla absolvovat další rehabilitace.

S aplikací Pomáhej pohybem rozhýbete sebe a pomůžete ostatním

Karolínin příběh může být inspirací pro ostatní pacienty se zdravotním hendikepem. Podle primářky kliniky AXON MUDr. Jarmily Zipserové, která se celý život věnuje neurorehabilitační medicíně, neexistuje stav, se kterým by se nedalo nic dělat. V moderním Centru robotické rehabilitace poskytuje klinika efektivní neurorehabilitační léčbu na evropské úrovni. Na kliniku přichází nejčastěji pacienti s vrozeným či získaným poškozením mozku, které se projevuje neuromuskulárním deficitem. Peníze na léčbu státem nehrazených rehabilitací pomáhá dětem i dospělým shánět Nadační fond AXON, který přijímá platby od dárců na transparentní účet 2601572011/2010. „Děkujeme všem dárcům a Nadaci ČEZ, že vyslyšeli potřebnost a naléhavost terapií jedné z našich klientek. Velice si této podpory vážíme,“ říká Simon Slanina, spolumajitel Neurorehabilitační kliniky AXON.

Nadaci ČEZ založila energetická společnost ČEZ v roce 2002, aby zastřešila svou dárcovskou činnost. Nadace ČEZ podporuje několika grantovými programy sociální, kulturní a sportovní projekty a aktivně spolupracuje s regiony. Výší rozdělených příspěvků se řadí ke špičce nadací v České republice. Aplikace EPP – „Pomáhej pohybem“ umožňuje lidem, aby vlastním pohybem určili, které projekty a v jaké výši má Nadace ČEZ podpořit. Více na www.nadacecez.cz a www.pomahejpohybem.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *