Cykloturistika s projektem Na kole jen s přilbou

Společný projekt Týmu silniční bezpečnosti a jejího hlavního partnera Horské služby ČR „Na kole jen s přilbou“ vstoupil letos do již osmého ročníku. Během uplynulých sedmi let se s cyklohlídkami, jež po celou cyklistickou sezónu předávají užitečné rady ohledně bezpečné jízdy na kole, setkaly desetitisíce cyklistů. Nejinak tomu bude i letos. Během víkendu 9. až 10. června se můžete řadu zajímavých informací ze světa cykloturistiky dozvědět na Pustevnách v Beskydech.

Z výzkumu provedeného britskou University of Glasgow vyplývá, že pravidelné holdování cyklistice snižuje riziko vzniku rakoviny o 45 a výskytu kardiovaskulárních chorob o 46 procent. Cyklistika ovšem může mít i stinné stránky:
V roce 2017 zahynulo při dopravních nehodách celkem 44 cyklistů, dalších 353 bylo zraněno těžce a 2 945 lehce. Své zkušenosti s nimi má i Horská služba. „Každoročně vyjíždíme k několika stovkám případů, kdy se cyklista zranil. V loňském roce jsme zasahovali u 642 nehod cyklistů a dalších 43 případů, kdy potřeboval pomoc koloběžkář. V jejich důsledku utrpěly stovky lidí zranění a bohužel tři přišli o život,“ uvádí Jiří Brožek, výkonný ředitel Horské služby.

Na kole bezpečně
Co udělat pro to, aby byla jízda na kole bezpečná? Především je třeba se přesvědčit, že jízdní kolo je v řádném technickém stavu a splňuje požadavky na předepsanou povinnou výbavu. Na kolo je třeba usedat zásadně bez alkoholu a s helmou. Cyklisté by rovněž měli dbát na svou viditelnost. To platí nejen na silnicích, ale i na horských či vinných stezkách. „Chování cyklistů by mělo být pro všechny, tedy nejen řidiče motorových vozidel, předvídatelné. Cyklista je řidič, byť nemotorového vozidla. Určitě by tedy měl ovládat příslušná pravidla silničního provozu. Cyklisté bohužel nejednou doplatí i na pochybení druhých. Měli by proto pamatovat i na možné chyby ostatních. Předvídavý způsob jízdy se určitě vyplatí,“ upozorňuje Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

Na portálu www.nakolejensprilbou.cz na vás čeká řada dalších zajímavých informací.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *