Červený kříž bleskově školí nové dobrovolníky s podporou Nadace ČEZ

Ostravský spolek Českého červeného kříže zahájil sérii 20 kurzů, na kterých vyškolí asi 200 zájemců o pomoc ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Kurzy, které jsou pro zájemce zdarma, podpořila kvůli velké poptávce po vyškolených dobrovolnících Nadace ČEZ částkou 50 tisíc korun. „Zdravotníci a sociální pracovníci jsou v současné době hodně vytížení a unavení, budou potřebovat každou pomocnou ruku. Uvědomujeme si naléhavost situace, proto jsme neváhali a podpořili žádost Červeného kříže ve zrychleném řízení,“ vysvětlila ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková. S pořádáním kurzů pomohla také Lékařská fakulta Ostravské univerzity, Liberty Ostrava, Clinitex, Moravskoslezský kraj a město Ostrava.

Osmihodinový kurz je zaměřený na základní péči o nemocného na lůžku od hygieny přes manipulaci s lůžkem, zásady podávání stravy až po prevenci proleženin a další potřebné dovednosti. „Z devadesáti procent jde o praktický nácvik buď s figurínou nebo živým figurantem,“ upřesnil Marek Prášil, člen oblastní výkonné rady ČČK Ostrava. Díky získaným praktickým dovednostem mohou absolventi kurzu hned začít pomáhat jako dobrovolníci nebo pomocný personál po boku profesionálních zdravotníků.

Zájem je obrovský. Jen v Ostravě se nám za první týden přihlásilo již přes 70 zájemců a k tomu projevilo několik našich spolupracujících organizací zájem o poskytnutí speciálního termínu školení pouze pro své zaměstnance. Zároveň evidujeme zájem již ze čtyř sociálních zařízení na území Ostravy o zprostředkování kontaktů a vyslání dobrovolníků do jejich zařízení,“ dodal Marek Prášil.

Další zájemci o absolvování kurzu se mohou hlásit prostřednictvím portálu https://zvladnemeto.cervenykriz.eu/, kde najdou i všechny důležité informace. Žádnou předchozí zkušenost ze zdravotnictví přitom organizátoři nepožadují – na prvním kurzu byl například zaměstnanec společnosti Liberty, policisté nebo zpěvačka z Národního divadla moravskoslezského.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *