Rekordy handicapovaných hrdinů 2024 – vítězové kategorie

Projekty handicapu

Během jednoho lékařského vyšetření, dostala Věra Schmidová anafylaktický šok, skrze který prožila klinickou smrt – byl jí dokonce vypsán i úmrtní list. „Jelikož jsem neměla vyřešené všechny své záležitosti,“ uvádí paní Věra, „po šestitýdenním kómatu se mi podařilo otevřít oči. Ze začátku jsem nevěděla, kdo jsem a kde jsem, ale měla jsem silné tušení, že se mi převrátil život úplně naruby.

Byla jsem převezena do Rehabilitačního ústavu Hrabyně, kde jsem strávila půl roku a naučila jsem se znovu mluvit, chodit o jedné francouzské holi a poznala jsem zde svého budoucího manžela. Když už to vypadalo všechno růžově, život se se mnou nemazlil. Při cestě na lékařskou kontrolu, kam mě vezl můj otec autem, jsme se střetli s kamionem a já se opět probudila v nemocnici. Díky tomu střetu jsem vyfasovala k pohybu invalidní vozík.

Jelikož jsem byla fyzioterapeutka, bylo mi jasné, že invalidním vozíkem život nekončí a musí se najít způsob, jak žít dál neboli, jak říkával pan Werich „Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl“. Vdala jsem se a s manželem jsem se přestěhovala do Olomouce, kde jsem se stala psychoterapeutkou a členem organizace Spolek Trend vozíčkářů Olomouc. Zde jsem objevila velkou nabídku zájmových činností.

Mottem spolku RadoVan je „Radost pro všechny“. Život tomuto spolku vdechli dva kluci Jenda Havel a Tomáš Koubek. Oba milují cestování a dobrodružství. Rozhodli se zprostředkovávat radost z cestování a sportovních aktivit i lidem na vozíku. Zkušenosti s cestováním s lidmi handicapem rozhodně mají. Jenda se svým kamarádem kvadruplegikem projel na handbiku Island, Izrael a Aljašku. Tomáš je zkušený fyzioterapeut.

Spolek se rozrostl nejen o další členy, ale i o další projekty. V lednu 2023 otevřeli první bezbariérový co-work s asistencí a služby rozšířili o bezbariérovou kavárnu RadoBar.

Lidé s handicapem v prostorách kavárny mají k dispozici nejen počítačové vybavení, ale také pomoc asistenta, který jim může pomoci s oblékáním, s nastavením pracovního místa, podáváním občerstvení nebo s hygienou. Mohou využít i pohodlný gauč, aby se mohli protáhnout od sezení na vozíku. Handicapovaným nabízí podporu a pomoc, bez které by neměli možnost pracovat nebo se zúčastnit leckterých aktivit.

A máme zde i pochvalný dopis paní Květy Bátorové, z něhož odcitujeme úryvek:

Vážení přátelé,

chtěla bych nominovat do Rekordů handicapovaných sportovní klub SK KONTAKT OSTRAVA, jehož vedoucím je Mgr. Petr Musálek.

Několik let jsem hledala pro naši dívenku s těžkým kombinovaným postižením někoho, kdo by ji naučil plavat. Vodu miluje, snaží se plavat, potápí se, a hlavně plavání je snad nejlepší rehabilitace.

Není vůbec jednoduché najít plaveckou školu pro osoby s handicapem v naší republice, natož v blízkosti bydliště. Nám se to podařilo a jsem nesmírně vděčná klubu SK KONTAKT OSTRAVA. Jeho hlavním cílem je zpřístupnit plavání co největšímu počtu osob se zdravotním postižením. Proto pravidelně každý týden probíhají plavecké lekce pro děti i dospělé. Ale nejen to. Skvělý tým, který tento klub tvoří, je schopný zorganizovat celou řadu aktivit, které jsou běžně pro osoby s handicapem nedostupné, např. potápění, lezení na umělé stěně či skalách, lyžování na mono ski, vodácké akce.

Všichni členové týmu jsou nadšeni, obětaví, trpěliví a laskaví dobrovolníci, kteří se dlouhodobě profesně věnují práci s dětmi se zdravotním postižením. A svůj volný čas po náročném zaměstnání (speciální pedagogové, fyzioterapeute, asistenti pedagoga, osobní asistenti, aj.) věnují lidem s různým typem postižení.

Každého svého klienta přijímají s neskutečnou laskavostí a přívětivostí, bez jakékoliv nadřazenosti. Svým kamarádským a rovným přístupem své žáky nejen učí, ale též povzbuzují a motivují k obdivuhodným výkonům.