Rekordy handicapovaných hrdinů 2023 – Vítězové kategorie Projekty handicapu

Projekt Adapted s Janem Považanem
Honza Považan je optimista hýřící veselou náladou. Do adrenalinových sportů se pustil už v prenatálním období, kdy v břiše maminky dělal salta tak vehementně, až si zamotal ruku do pupeční šňůry. Narodil se proto s nedorostlou pravačkou, které říká „chicken wing“ (kuřecí křidélko). V pozitivním duchu rovněž založil s kamarádem Mílou Brzákem – surfařem, jenž se také narodil s handicapem na pravé ruce – spolek Adapted. Jeho cílem je pomáhat handicapovaným lidem začít s extrémními sporty a především to nevzdat. Na adresu blízké budoucnosti Honza říká: „Chtěli bychom rozšířit tým lidí, najít významného sponzora a vytvořit odnože projektu Adapted i v jiných státech, například v USA, Austrálii a Rakousku. Máme také v plánu natočit celovečerní dokument o našich sportovcích. A další věci asi ještě přijdou.“

 

Černí koně
Tomáš Pouch měl v dětství těžkou dopravní nehodu, následkem které přišel o nohu. Vzpomíná, že 20 let mu trvalo, než se vyrovnal s tím, že je jiný. Pak začal závodit v kategorii horských kol. Jak říká, „Mezi „zdravými“ jsem závod dokončoval vždy téměř poslední, přesto jsem si získal respekt a uznání soupeřů, a to mi pomohlo se s handicapem vyrovnat. Přišlo mi proto smysluplné věnovat se právě této oblasti, zapojit handicapované do aktivního života. Tak vznikl nápad vyrobit první handbike, speciální kolo s ručním ovládáním. S mými úžasnými kolegy, kteří mi pomohli Černé koně uvést do života, jsme se zaměřili hlavně na děti, protože právě pro jejich správný rozvoj je pohyb nesmírně důležitý. A od roku 2008 jsme ušli velký kus cesty. Jako první na světě jsme začali organizovat seriál závodů pro cyklisty s tělesným postižením v disciplíně MTB (horská kola), včetně kategorií handbike pro vozíčkáře. Stali jsme se leaderem paracyclingu v ČR. Dnes vyrábíme speciální jízdní kola a další kompenzační pomůcky, hlavně pro děti.“

 

Cyklosvětluška
Cyklosvětluška poprvé odstartovala v roce 2016. Zdeněk Kačor, dramaturg kulturního domu Akord v Ostravě, přišel s nápadem uspořádat charitativní jízdu na kolech plných světýlek, která pojede Bělským lesem. Záměrem bylo vytvořit zábavnou jízdu s úžasnou atmosférou a zároveň i vybrat finanční obnos pro charitativní spolek. Prvním z nich byl Mobilní hospic Ondrášek, který pečuje o nevyléčitelně nemocné dospělé i dětské pacienty v jejich domácím prostředí. Díky tomu odstartoval jeden z dnes již tradičních projektů Cyklosvětluška aneb Světýlka naděje, za kterým stojí AKORD & POKLAD s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *