Ocenění hrdinové handicapu 2024
Letošní slavnostní vyhlášení výsledků celostátního projektu REKORDY HANDICAPOVANÝCH HRDINŮ (RHH) proběhlo 10. září v aule Krajského úřadu Moravskoslezského kraje.
Osmý ročník tohoto projektu se už tradičně uskutečnil pod záštitou náměstka hejtmana MSK Jiřího Navrátila, náměstka primátora SMO Zbyňka Pražáka a poslance PS PČR Jiřího Carbola. Publikum přivítalo potleskem rovněž mluvčího Nadace ČEZ Vladislava Sobola a náměstka primátora Frýdku-Místku Marcela Sikoru.
Zahájení programu zpestřilo vystoupení hudebního souboru Rytmy z Centra pro osoby se zdravotním postižením Ostrava – Čtyřlístek, pod vedením Vladimíry Kaločové.
Ceny RHH navrhují instituce a veřejnost za mimořádný počin, vzor, nebo projekt ve prospěch osob se zdravotním postižením, a to ve čtyřech kategoriích.
Projekt REKORDY HANDICAPOVANÝCH HRDINŮ má za cíl přispívat netradičními formami k lepšímu informování veřejnosti o aktivitách lidí se zdravotním postižením a těch, kteří se jim věnují. V uvedených čtyřech kategoriích převzalo ocenění deset vítězů, protože druhá a třetí místa zde nejsou.
Doprovodným projektem REKORDŮ HANDICAPOVANÝCH HRDINŮ byl rovněž pátý ročník fotosoutěže FOCUS RHH 2024, jenž vznikl za podpory Nadace ČEZ.
Celkový seznam vítězů
a) Hrdinové handicapu (příběhy obdivuhodných výkonů)
● Tomáš Vrzal, jemuž paralukostřelba dala nový smysl života
● Karla Foltová, slavící úspěchy v různých celostátních i mezinárodních soutěžích ve stolním tenisu už řadu let
● Jan Polhoš, mimo jiné člen českého fotbalového reprezentačního týmu Světových letních her Speciálních olympiád
b) Pečující v handicapu (sebeobětující se osobnosti)
● Hana Svobodová, která nejen pečuje o dítě s těžkou mentální retardací, ale je rovněž aktivní v pomoci dalším pečujícím maminkám.
● Lenka Kapustková, jejíž oba rodiče postihl fyzický i mentální handicap a ona jim věnovala desetiletou péči
● Jarmila Drlíková, která je živoucím příkladem toho, jak lze i přes osobní zdravotní problémy neúnavně pracovat pro druhé a přinášet jim radost do životů.
c) Projekty handicapu (projekty organizací a filantropů)
● Věra Schmidová, která se snaží lidem ukázat, že vozíkem život nekončí, ale začíná jiný, a možná i mnohem zajímavější.
● Spolek RadoVan, jehož mottem je „Radost pro všechny“
● SK Kontakt Ostrava, jenž se dlouhodobě profesně věnuje práci s dětmi se zdravotním postižením a jehož členové jsou nadšení, obětaví, trpěliví a laskaví dobrovolníci
Emisaři handicapu (následováníhodné příklady a vzory)
● PARA HOCKEY OSTRAVA z.s., jenž slaví úspěchy i v rámci České parahokejové ligy
Popisky:
1) Snímek ze slavnostního zahájení vyhlašování vítězů Rekordů handicapovaných hrdinů.
3) Program obohatil hudební soubor Rytmy, tvořený klienty ostravského Čtyřlístku – Centra pro osoby se zdravotním postižením, pod vedením Vladimíry Kaločové.
4) Zuzana Martinčík Glacová převzala ocenění za spolek PARA HOCKEY Ostrava od (zprava vlevo) náměstka primátora SMO Zbyňka Pražáka, náměstka hejtmana MSK Jiřího Navrátila, poslance PS PČR Jiřího Carbola, náměstka primátora Frýdku-Místku Marcela Sikory a mluvčího Nadace ČEZ Vladislava Sobola.
5) Jednou z oceněných byla i Jarmila Drlíková.
6) Věře Schmidové pomohly převzít ocenění osobní asistentky.
7) Vysoce hodnocena byla rovněž činnost spolku RadoVan.
8) Pavel Sobotka (vlevo) s Petrem Vojáčkem jsou letitými fanoušky projektu RHH.