KATEGORIE PROJEKTY HANDICAPU, VÍTĚZ: JIŘÍ ŠINDLER

I cizina zírala na šampionát v Ostravě

Para hokejové mistrovství světa, které se letos uskutečnilo v Ostravě, pobláznilo celou republiku. Sport, který je spíše na okraji zájmu tuzemských i světových fanoušků, dokázal naplnit hokejovou arénu a táhl i stovky tisíc diváků k televizním obrazovkám.

„Nikdy jsem nic takového nezažil. Říkali jsme si: Dobrý, přijdou dva, tři tisíce, bude to velký. Ale to, že to bude takhle obrovský, to jsme nečekali. Klobouk dolů před organizátory i fanoušky… byl to motor, který nás hnal,“ řekl už po prvním utkání základní skupiny reprezentant Pavel Kubeš.

Za celým projektem je hlavně neuvěřitelná práce úzkého organizačního týmu v čele s Jiřím Šindlerem. Mistrovství pro handicapované zorganizovali na špičkové úrovni a turnaj si tak vychutnali nejen čeští reprezentanti, ale všechny světové týmy. „Těší nás, že píšeme historii para sportu. Tento šampionát vstoupil do dějin,“ nechal se slyšet šéf mistrovství světa v para hokeji 2019 Jiří Šindler.

V tomto šampionátu vyhráli handicapovaní sportovci, fanoušci i organizátoři. Dojetí, nadšení, slzy i radost. Vše v jedné hale. Během šesti hracích dnů a dvaceti utkání fandilo para hokejistům přes 45 000 neuvěřitelných fanoušků. A to je historicky nejúspěšnější šampionát v para hokeji, který se kdy konal. Zápasy české reprezentace v posledních dvou dnech šampionátu sledovala vždy vyprodaná hala, tedy 8600 fanoušků.

Dosud nejvyšší návštěvu na para hokejovém utkání totiž drželo finále z paralympiády v americkém Salt Lake City v roce 2002, kdy se o zlato utkaly Spojené státy americké a Norsko. Tehdy zápas z tribun sledovalo 8 317 diváků. A Ostrava tento 17 let starý rekord překonala o 145 fanoušků!

Za skvělou hru a výsledky je třeba poděkovat celé české para hokejové reprezentaci a také hlavnímu trenérovi a vedoucímu realizačního týmu reprezentace – Jiřímu Břízovi, který se také značně podílel na přípravách celého šampionátu.

Hráči a trenéři společně s organizačním týmem se zasloužili o to, že hala byla plná a že jsme světu dokázali, že fandit a podporovat sport umíme.

Kluci sice skončili na para hokejovém mistrovství světa 2019 čtvrtí (což je mimochodem nejúspěšnější výsledek za poslední roky), ale pro fanoušky byli zlatí.

Do rámečku:

Jako by všechny překážky, postižení i bariéry prostě zmizely. Nejen na ledě, ale i kolem celého mistrovství byla tak neskutečná vlna skvělé lidské energie, která jednoduše měnila životy,“ popsal atmosféru šampionátu oficiální web mistrovství paraostrava2019.cz.

A podíleli se na tom všichni. Hráči svým odhodláním a výkony na ledové ploše. Neméně silným projevem fandění lidé, kteří denně v tisícových počtech chodili parahokejisty podporovat, ale i organizátoři celého MS.

„Stovky se jich podílely na tom, že se v Ostravar Aréně uskutečnilo historicky nejúspěšnější sportovní klání pro para hokejisty v dějinách. Velký dík patří ale i médiím, které věnovaly mistrovství svou pozornost. A ukázaly tak na to, že investovat čas, peníze a energii do parasportu, se jednoduše vyplatí,“ uvedl web.

Díky mediální podpoře šampionátu se česká PARAmánie šířila do celého světa. Zahraniční reportéři USA, Kanady, ale třeba i Lotyšska, sledovali dění v Ostravě se zatajeným dechem.

Utkání české reprezentace se živě promítalo během sportovních zápasů zámořské NHL. Objevilo se dokonce v sestřihu TOP10 akcí NBC TV v USA. Online stream zápasů z Ostravy sledovalo 154 tisíc lidí ve 131 zemích světa.

Ocenění za vítězství v kategorii Projekty handicapu převzal ředitel šampionátu Jiří Šindler (uprostřed)

ilustrační foto

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *