Hrdina handicapu – Tadeáš Kříž

Druhým vítězem v kategorii Hrdinové handicapu se stal Tadeáš Kříž z Hodonína

Je mu 22 let, je studentem oboru aplikované pohybové aktivity na fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. A přestože má Tadeáš Kříž zrakové postižení, dosahuje úžasných výsledků v biketrialu, díky kterému procestoval kus světa – od Evropy po Japonsko.

S biketrialem jsem začal v roce 2002. O tři roky později jsem získal v nejmladší kategorii 1. místo v České republice, 2. Místo na mistrovství Evropy a 3. místo na Mistrovství Světa. V průběhu let jsem získal mnoho trofejí, absolvoval nespočet závodů.

V roce 2013 na střední průmyslové škole jsem ze dne na den začal ztrácet zrak s konečnou diagnózou LHON. Leberova hereditární optická neuropatie se projevuje úbytkem očních nervů. Mám rozostřené obrysové vidění. Po léčbě jsem přibral, spolužáci se mě stranili, studium bylo náročné. Po maturitě jsem nastoupil na vysokou školu, na Univerzitu Palackého v Olomouci, fakultu tělesné kultury obor aplikované pohybové aktivity.

V roce 2015 jsem přešel na 26 palcovém kole do kategorie Senior mezi ostatní zdravé jezdce. Sezóna byla úplně jiná. Trénuji s jezdci z Biketrial klubu Olomouc, který se mě ujal. Při studiu jsem potkal Zbyňka Janečku, jenž se věnuje sportu zrakově postižených, Alpskému lyžování.

Loni se mi podařil největší úspěch: 2. místo v ČR, 1. místo ME a 4. místo MS v biketrialu, v kategorii Senior. Na kole mám cit v tom, jak kolo ovládat navzdory zrakovému handicapu. Vlastně jezdím na odhad.

Nyní už závodím v kategorii Elite, čímž jsem si splnil svůj sen. Velmi mě baví trénovat mladé jezdce a sledovat jejich úspěchy. A v poslední době více upřednostňuji lyžování – letos jsem vyhrál mistrovství České republiky. Mým dalším cílem je účast na paralympijských hrách v roce 2018.

Nebylo lehké zpracovat následky poškození zraku, přizpůsobit se nové situaci a začít nový život. Ale sportování mě neskutečně baví. Sportovní komunita, v které se pohybuji, mě přijala a s lidmi v ní se vždy rád setkávám.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *