Mark Gungor: Manželství je instituce a my všichni jsme blázni
Mezinárodní fórum Meltingpot přichází s unikátními filmovými zpověďmi s řečníky z loňského ročníku. Každý rozhovor přináší laskavé i naléhavé poselství dnešní doby.
Mark Gungor, legendární popularizátor manželství, Karima Bennoune, autorka knihy Tady vaše fatwa neplatí, profesor historie Igor Lukeš, autor románu Cesta pokojného bojovníka Dan Millman, kněz Zbigniew Jan Czendlik, nebo Ben C. Solomon, válečný zpravodaj New York Times a držitel Pulitzerovy ceny…
To je jen několik jmen z celkem osmnácti zahraničních i domácích osobností, které se během mezinárodního fóra Meltingpot v Ostravě postavily před speciálně upravenou kameru a formou rozhovoru zaznamenaly část ze svých osobních příběhů, myšlenek a zkušeností.
Výsledkem se stal projekt Voices of Meltingpot: soubor osmnácti filmových zpovědí, které přináší unikátní vhled do vnitřního světa těchto osobností z mnoha lidských oborů.
Všechny rozhovory jsou zdarma přístupné ZDE.
Jeden z řečníků, Mark Gungor, je americkým pastorem, který svým charakteristickým komediálním způsobem radí lidem, jak si zlepšit vztahy a manželství. Napsal rovněž řadu úspěšných motivačních knížek a říká o sobě:
„Přestože vystupuji také jako stand-up komik, úplně komikem nejsem. Jsem člověk, který mluví o manželstvích a používá k tomu humor. Když přimějete lidi se smát, tak se přestanou bránit. No a k tomu pastorství – manželství a církev jde často ruku v ruce.“
Ovšem lidi vás berou…
„Manželství totiž vůbec není tak komplikovaná věc, jak se občas říká. Manželství je vlastně hrozně jednoduché a rodí se z osobního lakomství. Zkrátka a dobře, někoho chcete jen pro sebe a chcete veškerou jeho pozornost na celý život. To je v pořádku, ale jakmile na manželství dojde, lakomství je ta první věc, kterou se musí člověk odnaučit, jinak by to bylo k nevydržení.“ (smích)
Americký komik Groucho Marx prý řekl: Manželství je skvělá instituce, ale kdo by chtěl žít v instituci? Měl pravdu?
„To je výborný citát, jenže jde o to správně jej pochopit. Je o americký humor, a když před Američanem mluvíte o institucích, začne hned myslet na blázince. V tomto ohledu ano, manželství je instituce a my všichni jsme blázni.“ (smích)
Mladí se dnes ženou hlavně za kariérou a díky tomu se jejich priority mění. Myslíte, že bude instituce manželství stále aktuální třeba za deset let?
„Vím, že bude. A řeknu vám proč – vzít si někoho je logická věc. Existují vědecké výzkumy o tom, že lidé v manželstvích jsou šťastnější, zdravější a celkově jim všechno lépe vychází. Ano, mladí posouvají své priority, ale třeba ten argument o kariéře je naprostá hloupost. Proč by člověk nemohl být ženatý a zároveň mít skvělou kariéru? To se přece vůbec nevylučuje. Potrvá to nějaký čas, ale nakonec se mileniálové vrátí k manželstvím, která nejsou vůbec tak omezující, jak si dnes mnozí myslí. Věřím tomu.“
Vaše vystoupení tedy obsahují smích i poučení…
„Přesně tak. Vždy se snažím lidi co nejvíce rozesmát, oni si pak více pamatují. Zájemci o moji řeč tedy mají v zásadě na výběr – buď se můžou přijít pobavit, nebo si třeba můžou zajet na nudný nákup do supermarketu.“ (smích)