Plukovník Tomáš Kužel: Prestiž a důvěra lidí v policii se postupně zvyšuje

Pomyslná vizitka:

plukovník Mgr. Tomáš Kužel

K policii nastoupil v roce 1984 a působil mimo jiné jako:

– ředitel okresního ředitelství Jeseník

– náměstek ředitele Služby cizinecké policie

– ředitel krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje
– náměstek policejního prezidenta pro vnější službu

– od roku 2013 dosud je ředitelem krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje

Jazykové znalosti: angličtina, němčina, bezpečnostní prověrka na stupeň utajení „TAJNÉ“.

 

Četl jste jako kluk detektivky?

„V dětství jsem byl vděčným čtenářem v několika knihovnách, ale detektivky mě nijak moc nebraly. Zato mám přečteny snad všechny foglarovky i díla autorů jako byl Alexandre Dumas, Erich Maria Remarque a další. A protože letectví bylo a je mé hobby – stavěl jsem modely a dnes létám soukromě jako pilot – hodně jsem četl i literaturu s touto tématikou.“

 

U policie jste přes třicet let. Jak se za tu dobu zločinnost změnila?

„Přibyly dříve neznámé fenomény, zejména kyberkriminalita. A to nejen hackerství, ale i rafinované způsoby vylákání peněz při soukromém internetovém bankovním účetnictví. Pro pachatele dnes například není problém udělat screening klávesnice a zneužít účet. To je hodně aktuální záležitost pro celou policii ČR. A je to také důvod, proč policejní prezident tomu dává zelenou, a nabíráme odborníky pro informační technologie. Nemůžeme je sice platit jako nadnárodní korporace, ale přesto k nám chodí.“

 

Co ve vaší kariéře považujete za nejlepší školu?

„V období čerstvé dospělosti jsem byl u Útvaru rychlého nasazení (tzv. URNA). Tehdejší výcvik a příprava mi dala hodně i pro osobní život. A třeba ve funkci náměstka policejního prezidenta jsem musel v ekonomickém úseku rozhodovat o policii v celé republice. To už se člověk skutečně musí orientovat v tom, co je důležité a co ne, co je strategické a jaké jsou i politické aspekty – aktuální fiskální politika státu má totiž na takové otázky obrovský vliv.“

 

Jaké zásadní programy máte pro veřejnost, zejména pro seniory a handicapované lidi?

„Například letos v březnu jsme směřovali preventivní aktivity k dětem, při čtení Policejních pohádek. Ta kniha vznikla v roce 2014 a je dílem manželů Pokorných – major Gabriela Pokorná je u nás vrchním komisařem. Musím podotknout, že Policejní pohádky slaví úspěch mezi dětmi, rodiči i prarodiči, ale také mezi pedagogy a byly distribuovány do stovek moravskoslezských škol, školek či nemocnic a knihoven. Kniha je navíc s namluveným CD. Pro seniory jsme pak připravili před rokem a půl publikaci Černá kronika aneb ze soudních síní. Záštitu nad tímto preventivním projektem převzala manželka prezidenta republiky Ivana Zemanová, která literární novinku rovněž pokřtila v oderském domově pro seniory. Ostatně, paní Zemanová už byla při návštěvě kraje v řadě domovů pro seniory, kde se setkala i se zdravotně postiženými a její spolupráce s námi si vážíme. Černá kronika je pro seniory velmi poučná, obsahuje dvanáct příběhů zachycujících nejčastější nebo nejzávažnější trestné činy, páchané na seniorech. Knihu využíváme při našich preventivních aktivitách.“

 

Když už jste zmínil trestné činy, jak je na tom náš kraj ve statistikách?

„V loňském roce kriminalita v Moravskoslezském kraji opět poklesla. Prověřovali jsme celkem 24 781 trestných činů, což v meziročním srovnání činí pokles o více než šest procent. Pachatelé byli zjištěni ve 12 450 případech, takže objasněnost přesáhla 50 procent. Kriminalita v regionu je tak nejnižší od roku 1990. Přesto se náš kraj už tradičně řadí mezi nejzatíženější počtem spáchaných trestných činů. Na lince 158 jsme pak v roce 2017 přijali celkem 101 527 volání, průměrně denně tedy 278 telefonátů. Pro doplnění, na celém území České republiky bylo vloni prověřováno 202 303 trestných činů.“

 

Co z Vašeho pohledu policisty lidé nejvíce podceňují, na co by si měli dávat větší pozor?

„Na osobní bezpečnost. A nemyslím tím jen ochranu sebe sama, ale i svých věcí, dat, pošty, bankovnictví a podobně. Nejohroženější skupinou jsou přitom senioři, které doba jakoby přeskočí a oni nejvíce doplácí na trestné jednání pachatelů.“

 

Ať skončíme trochu radostněji – jaký je Váš oblíbený vtip?

„Je jasné, že na policisty existuje spousta vtipů, a to nejen u nás, nýbrž na celém světě. Je to jakási daň za to, že dělají svoji práci, že udržují pořádek – to přece po nich chceme. Zároveň se prestiž a důvěra lidí v policii u nás postupně zvyšuje, to je nepochybné… Takže já vám neřeknu vtip o policistech, nicméně s jejich prací přece jen něco společného má:

V noci se ke mně vloupal zloděj, že prý hledá peníze.
Tak jsem vstal a hledali jsme spolu
…“

 

(di)

Popisek:

Ředitel krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje plukovník Tomáš Kužel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *