Operace s vypěstovanými orgány?

Že za deset let bude běžné transplantovat lidem orgány vypěstované z jejich vlastních buněk, o tom je přesvědčen americký vynálezce, spisovatel a futurolog Ray Kurzweil. Řekl to na veletrhu výpočetní techniky CeBIT v německém Hannoveru, v souvislosti s tím, že dnes může být situace pro lidi, kteří potřebují transplantaci, velmi těžká. Jsou zařazeni do pořadníku a není jisté, že nezemřou dřív, než se pro ně najde vhodný orgán.

Ovšem i když se orgán najde a transplantace se podaří, musejí brát imunosupresiva, aby jejich tělo nový orgán neodmítlo.
Pokrok v počítačových a dalších technologiích podle něho přinese revoluci i do medicíny.
„Už nyní jsme schopni pěstovat orgány s DNA pacientů. Spolupracuji s firmou, kde pěstujeme srdce, plíce, ledviny. Jsme schopni je úspěšně voperovat zvířatům,“ uvedl Ray Kurzweil. „Brzy se to bude týkat i lidí. Řekl bych, že do pěti let to bude úspěšná experimentální technologie a za deset let zavedená terapie.“
Nové metody podle něho dodají lidstvu nevyčerpatelnou zásobu orgánů pro transplantace – a nezůstane jen u toho. Americký odborník počítá s tím, že v dohledné budoucnosti bude možné přeprogramovat imunitní systém, aby úspěšně bojoval s rakovinou, nebo vypnout geny spoluodpovědné za obezitu.
V dalších oblastech si Ray Kurzweil dokáže představit oblečení, které si lidé sami vytisknou na 3D tiskárnách, nebo také pokrytí energetických potřeb lidstva sluneční energií.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *